Tüp Bebek Tedavisi Nedir

Tüp bebek tedavisi kısırlık sorunu yaşadığı için bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanan bir yöntemdir. Kadın veya erkeğin her birinde ayrı ayrı veya ikisinde bir kısırlık ile karşılaşılabilir. Doğum kontrol yöntemleri kullanmayan ve buna rağmen 1 yıl içerisinde çocuk sahibi olamayan çiftlerde kısırlık söz konusudur ve bu durumda direk olarak doktora başvurmak gerekmektedir. Çünkü kısırlık sorununun çözümü var ise bu yöntemler sadece hekimler tarafından uygulanmalıdır.

Kısırlıkta Cinsiyet Fark Eder Mi ?

Geçmiş dönemlerde çocukları olmayan çiftlerde genellikle eksiklik kadınlarda görülürdü. Çünkü mahalle baskısı bunu gerektirirdi. Bir erkeğin çocuğu olmaması demek onun erkekliğini zedeleyici bir durum olarak algılanırdı ve böyle bir ihtimal söz konusu olamayacağı için direk eksikliğin kadında olduğu düşünülürdü.

Ancak zaman ilerledikçe kısırlığın hem kadında hem de erkekte olabileceği kabul edilen bir durum oldu. Bunun gerçek anlamda bir rahatsızlık olduğu, gerekli tedavilerle ortadan kalkabileceği ve çiftlerin çocuk sahibi olabilecekleri herkes tarafından kabul edilen bir durum haline geldi.

Kısırlık hem kadının, hem de erkeğin karşılaşabileceği bir rahatsızlıktır. Ve bu rahatsızlığın altında yatan bazı bilimsel nedenler vardır. Örneğin kadınlarda tüplerin kapalı olması, yumurtlama bozuklukları ve endometriozis rahatsızlığı kısırlık nedenlerinin başında gelmektedir. Erkeklerde ise bazı genetik rahatsızlıklar ve azospermi kısırlığa neden olan durumlardır.

Kimler Tüp Bebek Tedavisi Görebilir

Kadında veya erkekte veya her ikisinde birden kısırlık sorunu varsa bu çiftlerin bebek sahibi olabilmelerinin birkaç yolu vardır. Öncelikle denenen yol aşılama yöntemidir. Ancak 4 – 5 kez yapılan aşıma yöntemi sonucunda çift hala bebek sahibi olamıyorsa bu süreçte devreye tüp bebek tedavisi çıkmaktadır. Ve tüp bebek tedavisi uygulanabilmesi için hastalarda görülen bazı durumlar söz konusudur. Şöyle ki;

• Tüp bebek adı üstünde, ilk olarak tüpleri tıkalı olan bir kadın üzerinde uygulanmış ve başarılı olunmuştur. Bu nedenle enfeksiyon, dış gebelik gibi bazı nedenlerle tüpleri alınmış veya tüpleri tıkalı olan hastalar bu tedavi için uygun olan hastalardır.

• Bazı kadın hastalarda tüpler açık olmasına rağmen gebelik oluşmamaktadır. Bunun nedeni daha önce geçirilmiş karın cerrahi operasyonu, enfeksiyon veya endometriosis nedeni ile oluşan karın içi yapışıklıklar sonucu tüpler ve yumurtalıklar arasındaki ilişkinin bozulmasıdır.

• Yumurtalık kanseri veya yumurtalık kisti gibi rahatsızlıklar geçirmiş olan kadınlarda kendiliğinden gebe kalma durumu oluşmayabilir. Bu tür hastalar tüp bebek uygulaması için ideal gruptadır.

• Hamilelikte yaş önemli bir etkendir. Yumurtalık sayısının ve kalitesinin azaldığı ileri yaş gruplarında bu durum zorlaşır. Bu tür durumlarda tüp bebek uygulaması yapılmaktadır.

• Sağlıklı bir cinsel yaşam çocuk sahibi olabilme ihtimalini yükseltir. Ancak bazı durumlarda çiftlerin ilişkiye girmesi zorlaşabilmektedir. Örneğin kadınlarda görülen vaginismus ve erkeklerde görülen boşalma problemleri sağlık bir cinsel ilişkinin önünden engel olan rahatsızlıklardır. Bu tür sorunlarla uğraşan çiftler tüp bebek uygulaması yaptırabilir.

• Bazı erkeklerde testis tümörü bulunabilir. Bunun neticesinde ameliyat geçiren ve herhangi bir kanser hastalığı sonucu kemoterapi ve ışın tedavisi alan erkeklerde sperm üretimi olumsuz etkilenmektedir. Bu tür sıkıntılar atlatan çiftler doğal yolla çocuk sahibi olamıyorsa tüp bebek yöntemi onlar için uygun olacaktır.

• Erkek bebekler anne karnındayken testisleri karın bölgelerindedir. Doğumda ise testisler torbalarına inmiş olmalıdır. Eğer bu durum gelişmezse erkek bebekler 1 yaşına gelene kadar ameliyatla müdahale edilmelidir. Ancak fark edilmediği durumlarda erkeklerde kısırlık söz konusu olabilir. Bu tür bir durumla karşılaşan çiftler tüp bebek yaptırabilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir