Şehzade pilavı nasıl yapılır tadına doyum olmaz!

Dumanı üstünde, enfes bir pilava kim hayır diyebilir ki? Biz de sizler için bol gereçli, besleyici ve doyurucu ağzınıza layık bir pilav tanımı hazırladık. Şehzade pilavı, iç pilav sevmeyenlere bile kendini sevdirecek kaşık kaşık yedirecek bir tanım. Sofralarınızı şenlendirecek şehzade pilavı tanımını sizi daha çokça bekletmeden aşağıya bırakıyoruz. İşte leziz mi leziz şehzade pilavı tarifi!

Şehzade pilavı tanımı için gereçler:

2 su bardağı pirinç
3 su bardağı su
2 yemek kaşığı tuzsuz badem
2 yemek kaşığı kuş üzümü
1 çay kaşığı tarçın
1 çay kaşığı limon suyu
2 yemek kaşığı tereyağı
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber

Hazırlanışı:

Öncelikle pirinçleri yıkamadan, bir kaba alın ve üzerine çıkacak kadar tuzlu-ılık su ek edin. Bu formda en az 30 dakika pirinçleri kabarmaya bırakın. Bu süreci yapmak zorunda değilsiniz, lakin yaparsanız pilavınız daha tane tane ve lezzetli olacaktır. Pirinçler kabarırken, kuş üzümlerini su dolu bir kaba alın ve bu biçimde pişirme sıraları gelene dek bekletin. Başka bir kabın içerisine ise bademleri alın ve üstlerine kaynar su dökün. Bu biçimde 5 dakika kadar bekletin.

Bademleri 5 dakika kaynar suda beklettikten sonra kabuklarını ellerinizle kolay bir biçimde soyabileceksiniz. Bir pilav tenceresine tereyağını alın.  Tereyağı eriyince içerisine kabuğu soyulmuş bademleri ekleyip yaklaşık 3 dakika kavurun. Akabinde tuzlu-ılık suda beklettiğiniz pirinçleri bol su ile yıkayıp süzün ve tencereye ek edin. Yaklaşık 2 dakika boyunca pirinçleri de kavurun.

Kuş üzümlerini sudan çıkartıp süzün ve tencereye ek edin, akabinde tarçın, limon suyu, tuz, karabiber ve 3 su bardağı kaynar suyu ek edin. Şıkça karıştırın ve pilavınızın üstünde göz göz kabarcıklar oluşup fokurdamaya başlayınca ocağın en küçük kısmına alıp altını kısın. Kapağını da kapatıp bu formda yaklaşık 10 dakika pişirin. Pilav pişip suyunu çektiğinde, kapağı açıp karıştırın ve altını kapatın. Akabinde üstüne duru bir mutfak bezi ya da kağıt havlu yayın, kapağını kapatın ve bu biçimde 15 dakika demlenmeye bırakın. Demini almış pilavınızı sıcak sıcak servis edin. Afiyet olsun.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir