Ruh sağlığımızı nezle kadar önemsemiyoruz

Memleketimizde konutta çok kolay önlemlerle güzelleşebilecek soğuk algınlığı, nezle, öksürük üzere fizikî rahatsızlıklarda doktora başvuranların sayısı yılda ortalama sekizin üzerinde iken (bu orantı dahi yerküre standartlarının üzerinde ), ruh sıhhati ile ilgili rahatsızlıkları görmezden gelme eğilimi yüksek. Kompetan Danışman Psikolog Ani Eryorulmaz, hayat kalitesini etkileyen depresyon, telaş bozuklukları üzere bahislerde, bireylerin kompetan desteği almak alanına, tek başına güçlü bir duruş sergileyerek ya da hayata olumlu cihetten bakarak bu problemleri yok saydıklarını söz ediyor.

Telaş, depresyon, hislerde uçlarda gezinmek, alakalarda zorlanmak ve çıkmaza girmek, evlenme, boşanma, husus bağımlılığı, kişilik bozuklukları ve gerilim yaratan her sorun ruh sıhhatini etkiliyor. Eryorulmaz, en az fizikî sıhhate gösterilen ihtimam kadar ruh sıhhatimizi da önemsemek gerektiğine vurgu yaparak, ruhumuzda olan düşüncelerin vücudumuza yansıdığı sonucu, yerküre sıhhat otoritelerince kabul gören bir gerçek diyor ve ekliyor; bir ruh sıhhati profesyoneli ile görüşmek topluluğunun çoğunluğunda hala bir tabu üzere algılanıyor.

Halk arasında yalnızca divaneler ya da ruh sıhhati bozuk zayıf kişilikler psikoloğa masraf algısı güçlü görünüyor. Bu yanlış görüşe itibar edenler psikoloğa gitmek alanına güzelleşme sürecinde vakit kaybettirecek ya da zararlı alışkanlıklara yöneltebilecek metotlarda deva arayabiliyor.

Halbuki bilinenin bilakis

– Ruh sıhhati hizmetleri fizikî sıhhat kadar yaygın değil lakin tabi ki var ve ulaşılabilir.

“Bir psikolog beni dinleyince ne olacak ki, ben zati düşüncelerimi arkadaşıma anlatıyorum” yaklaşımı bireyleri profesyonel yardım almaktan uzaklaştırıyor.

“Yeterince zekalıyım ve kendime yeterim, psikolog benden daha mı zeki ki derdimi çözecek” biçimindeki yaklaşımda olanlar, meselesini bir ruh sıhhati mütehassısı ile paylaşmadan tahlilsiz bırakıyor.

– “Psikoloğa gitmek çok devir velev ve çok pahalıdır” görüşü de caydırıcı oluyor. Halbuki uzun bir devir içinde oluşmuş bir sorun derhal çözülemese de psikoterapiye ayrılan vaktin hayat kalitesi üzerindeki tesiri azımsanamayacak kadar kıymetli.

– Ben tek başıma bu işin içinden çıkabilirim yaklaşımı bireyleri ruhsal açıdan daha yeterli olmaya götürmediği üzere alkol ve unsur bağımlılığına ya da bilinçsiz ilaç tasarrufuna sürüklüyor. Bu durum da asıl meselenin halı altına süpürülmesine yol açıyor.

Ani Eryorulmaz’a nazaran ruh sıhhati mütehassısına başvurmayı gerektiren değerli belirtiler;

– Yeterli ya da bed mealde büyük bir değişimden geçiyorsanız,

– Beklenmedik devirlerde his değişimleri yaşıyorsanız,

– Sizi mesut edecek şeylerden uzak kalıp, buna gücünüzün olmadığı için bu tip aktivitelere katılmıyorsanız ve bunun nedenini anlayamıyorsanız,

– Kendinizi yalnız, tek başına hissediyorsanız,

– Kendinize zarar vermek ya da ölmek ile ilgili kanılarınız varsa ya da ara sıra da olsa bunlar aklınıza geliyorsa,

– Hayatınızı sürdürebilmek için alkol, uyuşturucu üzere zararlı hususları fazlaca kullanma eğilimi içindeyseniz, engelleyemeyecek kadar çok yeme, çok alışveriş yapma gereksinimi, gereksiz para harcama eğilimi, tehlikeli davranışlarda bulunma isteği duyuyorsanız,

– Hayatınızın denetimini kaybettiğinizi düşünüyorsanız,

– Bağlantılarınızda çıkmaza girmiş hissediyorsanız, ne yapacağınızı bilemiyorsanız ya da her şeyi deneyip bir tahlile ulaşamadığınızı düşünüyorsanız,

– Uyku ve yemek sisteminizde azalma ya da çoğalma tarafında bir değişiklik varsa,

– Fizikî nedeninin bulunamadığı ağrı ve rahatsızlıklarınız varsa, vakit kaybetmeden bir ruh sıhhati mütehassısına başvurmanız hem ruh hem de vücut sıhhatiniz için kaçınılmazdır.

Yayım tarihi
Sağlık olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir