Prematüre Bebeklerin Bakımı

37 haftasını doldurmadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

Prematüre bebek, günlük kilo artışı normale döndüğünde ve annesi tarafından ağızdan beslenebilir hale geldiğinde taburcu edilebilir demektir.

Bundan sonra haftalık kontroller aksatılmamak kaydıyla bebek evde bakılabilir.

Prematüre bebekler için hastaneden çıktıktan sonra en iyi beslenme anne sütüyle olur. Bu dönemde bebeğin anne sütünü tamamen emmekte zorlandığı görülebilir. Bu sorun anne sütünün sağılarak verilmesiyle çözülebilir.

Bu bebeklerde ayrıca normal bebeklere göre protein, vitamin ve mineral ihtiyacı daha yüksek olduğundan ek gıdaya ihtiyaç duyabilirler. Özellikle 2 kilonun altında doğan bebeklerin beslenmesinde anne sütünün anne sütü ekleriyle desteklenmesi gerekir.

Anne sütü ekleri sütü protein ve karbonhidratın yanı sıra kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko vb. mineraller ve çeşitli vitaminlerle zenginleştirerek prematüre bebeklerin beden ve zihin gelişimlerinin aksamamasını sağlar.

Zenginleştirici karıştırılmış anne sütünün buzdolabında saklanma süresi 20 saatten az olmalıdır. Anne sütünü zenginleştirerek içirme uygulaması sıklığına doktorla görüşülerek karar verilmelidir. Bu uygulama genellikle bebek 3-3,5 kiloya ulaşana kadar sürdürülür. Anne sütü eksik olduğundan zenginleştirici alamayan bebeklere ise 2,5 kiloya ulaşana kadar prematüre mamaları verilmelidir.

Prematüre bebekleri emme zorluğu yüzünden başlangıçta biberonla beslenmek gerekse de 2-2,5 kiloyu geçen bebekleri biberondan uzaklaştırıp memeden emmeye alıştırmak gerekli. Bebeği emzirmeye yönlendirmek için geçiş aşamasında küçük kadehle, kaşıkla veya enjektörle içirmek gibi farklı yöntemler kullanılabilir. Bebek emmeye alıştıktan sonra emme sürelerinin uzun tutulması da önemli.

Yayım tarihi

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir