Prematüre Bebek Bakımı

  1. Son yıllarda prematüre bebek doğumlarına sıkça rastlar olduk. Genellikle çoğul gebeliklerde karşımıza çıkan prematüre doğumlar, artık tek bebek doğumlarında da sıklıkla görülüyor. Çünkü yaşam şartlarımız, anne adaylarının beslenme eksiklikleri ve özellikle stres erken doğuma neden oluyor.

Prematüre bebek bakımı anne ve babaları korkutuyor. Özellikle evde bakımlar oldukça zorlu geçiyor ve özen istiyor. Çünkü prematüre bebeklerde, zamanında doğan bebeklere oranla enfeksiyon riski, uyku sorunları ve beslenme sorunları daha yoğun oluyor.

Prematüre bebek doğumlarının ardından, doktorların uygun gördüğü zamana kadar, yani evde yaşayabilecek duruma gelene kadar hastanede yenidoğan bakım ünitesinde kalıyor. Prematüre bebek eğer hastaneden erken taburcu edilirse genel sağlık durumunda bozulmalar olabiliyor ve tekrar hastaneye yatırılmaları gerekebiliyor. Bu durum elbette hem bebeğe hem de aileye iyi gelmiyor. Aynı zamanda prematüre bebek erken taburcu olduğunda hastane enfeksiyonlarının önlenmesine, anne ile bebeğin arasındaki bağın güçlenmesine ve hastane masraflarının azaltılmasına olanak sağlıyor.

Uzmanlar prematüre bebek taburcu olduktan sonra evde bakım süreci başladığında, bu süreci üç ana bölüme ayırıyor. Prematüre bebek bakımı ilk dönemi öfori dönemi olarak adlandırılıyor. Evde geçen ilk 6 hafta bu dönemi işaret ediyor. Ebeveynler öfori döneminde anne ve baba olmanın mutluluğu içerisinde oluyorlar. Bebeklerinin eve gelmiş olması onlarda heyecan ve sevinç yaratıyor.

Prematüre bebek bakımı dönemlerinden İkinci dönem ise mutsuzluk dönemi olarak geçiyor. Bu dönem yaklaşık 6 ay kadar sürüyor. Anne ve babalar bebeklerinin eksik doğmuş olmasına ve gelişmesinin diğer bebeklere oranla geri olmasına üzülmeye başlıyorlar. Bu sorunlarla baş edebilmek onlara zor geliyor ve büyük bir endişeye kapılıyorlar.

Prematüre bebek bakımı son dönemi ise kabullenme dönemi oluyor. Anne ve baba geçen süreçte bebeklerine alışmış oluyor ve onları hayatlarının doğal bir parçası gibi görmeye başlıyorlar. Bebeğin büyüme ve gelişmesinde her hangi bir anormallik yoksa veya gelişimlerinde çok hafif bir gerileme söz konusu ise aile içerisindeki stres daha az oluyor.
Bebek hastaneden tabucu olduğunda ve artık prematüre bebek bakımı evde yapıldığı süreçte anne ve babaların bazı konularda bilgi sahibi olması gerekiyor. Onların beslenmesinden temizliğine kadar her detayla ilgilenecekleri için, en doğru yolları ve yöntemleri öğrenmeleri önem arz ediyor.

Prematüre Bebek Beslenmesi

Prematüre bebeklerin beslenme ihtiyacı normal bebeklere oranla daha fazladır. Normal bir büyüme evresine ulaşabilmeleri için almaları gereken enerji doğru hesaplanmalıdır. Ve beslenme düzeni buna göre belirlenmelidir. Prematüre bebek beslenmesi süre bazında değerlendirildiğinde bebeklerin 33. Haftaya kadar gavaj adı verilen bir sonda ile beslenmesi gerekmektedir. Çünkü 33. Haftaya kadar prematüre bebeklerin emme, yutma ve nefes alma koordinasyonları gelişmemektedir.
Prematüre bebek beslenmesi sürecinde anne sütü ile beslenme faydalı olacaktır. Çünkü bu aynı zamanda bebeğin duygusal ihtiyaçları açısından da tatmin edici bir durumdur. İster gavajla, ister emzirme yolu ile gerekirse de biberonla yapılan besleme işlemlerinde mama yerine anne sütünü tercih etmek doğru olacaktır.

Prematüre Bebek Temizliği

Prematüre bebekler en korunmasız olan bebeklerdir. Enfeksiyon alma riskleri oldukça yüksektir. Prematüre bebek bakımı sürecinde temizlik ve hijyen konusunda maksimum düzeyde hassas olma gerekir. Kullanılan emzik, biberon vb. malzemelerin, her seferinde mutlaka steril edilerek kullanılması gerekir.
Bebekle temas eden her malzemenin ve kıyafetin en iyi şekilde temizlenmesi ve muhafaza edilmesi önemlidir. Prematüre bebek temizliği yapılırken bulunduğu odanın havası ve yatağının temizliği sürekli takip edilmelidir ve en ufak bir sorunda derhal tekrar tekrar temizlenmelidir.

SORUNUZU DOKTORUMUZA SORUN