Mor renk ile modern ev dekorasyonu önerileri

Kullanıldığı her ortamda dikkatleri üzerine çeken bir renk olan mor, 2020 dekorasyon trendleri için asrî mesken dekorasyonları için birinci tercih edilen renkler arasında taraf alıyor. Evet mor renk kullanılarak asrî bir mesken dekorasyonu nasıl oluşturulabilir? İşte mor renk dekorasyonuyla ilgili tüm bilmeniz gerekenler.

Mor, konut dekorasyonu konusunda konusunda en yiğit ve dekore edilmesi en güçlükle renklerden biri olarak kabul edilir. Fakat aslında asrî hane dekorasyonu için nispeten tutarlı renklerden biridir. Tıpkı mürdüm üzere hem zengin hem de derinlikli bir manzaranın oluşmasını sağlayan bu lüks renk, bulunduğu ortama daha ağır bir hava katmasıyla da dikkat çekiyor. Ancak bu rengi yalnızca bu gayeyle kullanmayı tercih edeceksiniz, öncelikle buna entegrasyon sağlayacak bir dekorasyon stilini de oluşturmanız gerekir. Bu aşamada birinci adım olarak; mor tona münâsib renklerle birlikte bir duvar dekorasyonuna yönelin. Bunu da uygularken sadece tek bir duvar noktasını seçin. Sair kısımlar daha açık renklerden oluşmalıdır. Şayet mor rengi duvar da olmazda aksesuar ve mobilyalarda kullanacaksanız, daha gösterişli modülleri tercih etmeniz, rengin sahip olduğu etkiyi yansıtmak konusunda sahih bir seçim olacaktır. Böylece istediğiniz çağdaş etkiyi de oluşturmuş olursunuz.

MOR RENK İLE ASRÎ KONUT DEKORASYONU

Mor rengi kullandığınız odanın hakim rengi yapıp tartısı ona vermek istiyorsanız, bu durum risk oluşturacaktır. Koyu tonların baskınlığı, bulunduğu ortama ağır bir hava katar. Bunun mahalline, bir evvelki metinde de belirttiğimiz üzere mor renk ile daha açık tonları birleştirip bir dekorasyon yapın.

Örneğin bir koltuğu mor kullandığınızda, kullanacağınız yastığı ya da koltuk örtüsünü daha açık bir renkten seçin. Yahut duvarın tek bir yanını mor yapıp kalan kısımları ona mütenasip olan açık renklerden tercih edin.

Mor renkle koordinasyonlu olan açık renkler; sarı, zeytin yeşili, beyaz ve pembe tonlarıdır.

Morun bir açık tonu liladır. Umumide genç kız odaları için tercih edilen bu renk, mor tonun tersine bulunduğu ortama daha yumuşak ve aydınlık bir hava katar. Lila tonunu, perdelerde kullanıp gün ışığından yararlanarak aydınlık bir oda dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

Aksesuar konusunda tercih edeceğiniz bir renk ise; minder, puf  ve avize üzere kesimlerde tercih edebilirsiniz. Mobilya konusunda ise kütüphanelerinizi mor renkle boyayıp oda içerisinde ön plana çıkmasını sağlayan bir zaviye oluşturmayı başarabilirsiniz.

Mor, açık tonlarla olduğu kadar koyu tonlarla da şık birliktelik sağlar. Gri, bu manada öne çıkan bir renktir. Yemek masalarınızda gri rengi kullanıp sandalyelerinizi mor kullanabilir yahut yatak odalarınızda, yatak başlıklarını mor kullanıp komidin ve dolaplarınızı gri tercih edebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir