Misk otu nedir? Misk otu nasıl kullanılır? Misk otunun faydaları nelerdir?

Güzel kokusuyla kişisi tesiri altına alan misk otunu çoklukla esans yağı çıkartılarak kullanılır. Lakin yüzyıllardır kullanılan bu ot, münhasıran hudutları yatıştırmada tesirlidir. Çay olarak da tüketilen misk otu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. A vitamini bakımından güçlü olan misk otu, çok yıllık bir bitkidir. Pekala misk otu nedir? Misk otu nasıl kullanılır? Misk otunun yararları nelerdir?

Köken olarak Asya Kıtasında bulunan misk otu bilim literatüründe Artemisia vulgaris tipine girer. Devletimizde misk otu olarak bilinir. Ama gayrı memleketlerde çok farklı isimlerle isimlendirilir. Pelin otu, ayvadana, filişkin, bostan karanfili ve amber çiçeği üzere isimlerle de isimlendirilir. Yılık bir bitki olmasının özelliği de bu bitki soğuk havalarda bile kolaylıkla etkilenmez. Birinci başlarda içindeki esans yağ çıkartılarak kullanılan misk otu daha sonra yaprakları kurutularak çayı da yapılmıştır. Ayrıyeten baharat olarak salata ve yemeklere de eklenir. Mahsusen Avrupa kültüründe kaz ya da ördek yemeklerinde klasik olarak kullanılır. Beğenilen bir kokusu olmasına karşın tüketildiğinde kimi kişilere tadı acı gelebilir. Yaprakları ve çiçekleri her ortamda kullanılan miskin kökü katiyen kullanılmaz. Tarihî bir geçmişi olan misk otu bahçelerde yahut süs bitkisi olarak da yetiştirilebilir. Orman altlarında ve der kenarlarında zaten yetişir. Nisan ve Mayıs aylarında çiçeklenir. her besinde ya da bitki de olduğu üzere misk otu da şiddetli tüketildiğinde zarar verebilir.

MİSK OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

– Misk otu eski çağlardan beri en çok uyku bozukluğu, had yatıştırması üzere rahatsızlıklar sırasında kullanılmıştır. Hudut hücrelerini yenileyen misk otu, dimağın konsantre gücünü artırır. İleri yaşlarda görüle ihtimali olan unutkanlık marazının riskini azaltır. 

– Sistemsiz ve sıhhatsiz beslenmeden ötürü yaşanan sindirim sistemi hastalıklarına da yarar sağlar. Mahsusen hazımsızlığı gidererek mideyi rahatlatan misk otu, bağırsaklarında işlevselliğini artırarak gaz sıkışması üzere sıklıkla yaşanan sıhhat meselesinde giderir.

– Adet devirlerindeki sancı ve kas kasılmalarının şiddetini azaltarak doğal ağrı kesici olarak tüketilebilir. Bunun yanı sıra adeti söktürerek tüm rahimin temizlenmesini sağlar. 

– Mevsim geçişlerinde artan üst teneffüs yolları marazlarının neden olduğu balgamı söker. Kuru öksürüğü kısa vadede giderir. Boğaz yolu enfeksiyonlarına düzgün gelir.

– Bağışıklık sistemindeki antikorları güçlendirerek vücut direncini artırır. Başkaca kemik ve kas yapısını da güçlendirir. Vücudun toksin biriktirmesini önler. İdrar yoluyla hepsini atar. 
Bu sırada böbrek ve mesanede de kum taş oluşumunun önüne makbul.

MİSK OTUNUN ZARARI VAR MIDIR?

Güçlü bir toksin atıcı olduğundan gebe ve emziren hatunların tüketmesi zararlıdır. Haddinden fazla kullanıldığında baş ağrısına neden olabilir. Papatya, çuha çiçeği ve gibisi bitkilere alerjisi olanlar kullanması sakıncalıdır. Tıpkı alerjen etkiyi verebilir. Ayrıcak Kereviz ve havuca karşı alerjisi bulunanlar da misk otu tüketmemelidir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir