Mihrimah ne demek? Mihrimah isminin anlamı nedir? Mihriman ismi Kuran’da geçiyor mu?

Ttelevizyonda film ya da dizilerde sıkça duyduğumuz Mihrimah ismi, anne ve babaların doğacak kızlarına koymak istedikleri isimler arasında yer alıyor. Hem popüler olması hem de isminin okunuşu güzel olduğu için Mihrimah isminin anlamı nedir? Mihrimah ismi Kuran’da geçiyor mu? Mihrimah ismi hakkında tüm detaylar yazımızda.

Edebi eserlerde çok sık karşılaşılan ve beğeni toplayan isimlerden biri olan Mihrimah, özellikle son dönemlerde birçok anne ve baba internet üzerinden bu isim hakkında bilgi almaya çalışıyor. Farsça kökenli bir isim olan Mihrimah, çok uzun yıllardan günümüze kadar ulaşmış ve Türkçede yerleşik olarak kullanılan isimlerden. Kız çocukları için verilen Mihrimah ismi, Türk Dil Kurumu açısından bakıldığında ‘Güneş ile Ay’ olarak öne çıkıyor. Bu anlamı itibariyle minik kızınıza Mihrimah adını verebilirsiniz. Türkiye’de kız çocukları için kullanılan Mihrimah ismi, tek başına kullanabileceğiniz gibi ayrıca değişik isimlerle bir araya getirebilirsiniz. Böylece hoş bir uyum yakalayabilir ve kız çocuğunuzun hayatı boyunca taşıyabilecek güzel bir isim sunmuş olabilirsiniz.

MİHRİMAH İSMİ KURAN’DA GEÇİYOR MU?

Merak edilen ve İnternetten araştırılan bilgiler arasında Mihrimah isminin Kur’an’da geçip geçmediğidir. Mihrimah adı Kur’an’da yer almaz.

MİHRİMAH İSMİNİN YANINA YAKIŞAN İSİMLER

Mihrican: Sonbahar. İranlılarda bir bayram.

Mircan: Gerçek dost olan değerli kimse.

Mihman: Konuk, misafir.

Mihriban: Seven, şefkatli

Mihran: Nehir. Mihran

Yayım tarihi
Yaşam olarak sınıflandırılmış , ile etiketlenmiş

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir