Lohusa dönemi nedir, neler olur? Lohusa depresyonuna ne iyi gelir? Lohusa annelere tavsiyeler

Doğumdan sonraki birinci altı haftayı kapsayan ‘Lohusa dönemi’ yeni tevellüt yapmış validelerin epey dikkatli ve sağlıklı geçirmesi geren bir aralıktır. Bu evrede alışılagelmiş olarak görülebilecek birtakım sıhhat sıkıntıları ile bir arada beslenmenin sağlıklı halde gerçekleşmesi epeyce kıymetlidir. Evet Lohusalıkta nelere dikkat edilmeli? Lohusa valideler nasıl beslenmeli? İşte lohusalık hakkında bilinmesi gerekenler…

Hamilelik periyodu boyunca eşinizle birlikte sabırsızlıkla beklediğiniz bebeğiniz artık yerküreye geldi! Doğumundan itibaren şekillenecek olan hayatınızda hem bebeğinizin varlığına ve gereksinimlerine kolay adapte olabilmek hem de süratli bir formda toparlanabilmek için yaklaşık 6 hafta kadar bir sürece gereksiniminiz var. Her gebe bayanın veladet sonrasında yaşadığı kimi sıhhat dertleri ile değişimlerin görüldüğü 6 haftalık devir, gündelik yaşantı içerisinde ‘Lohusa dönemi’ olarak tanımlanır. Veladet sonrası vücudun eskisi üzere sağlıklı hale gelmesi ve armoni sağlayabilmesi bakımından hayli kıymetli bir aralık olan Lohusalık da fizikî ve ruhsal manada değişimler yaşanır. Bu durumda yeni veladet yapan validenin en büyük destekçisi eşi olmalıdır. Evet Lohusa devrine dair neler bilinmeli? İşte karşılığı… 

LOHUSA NEDİR, LOHUSA PERIYODUNDA NE OLUR? LOHUSA DEVRI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Doğumdan sonraki birinci 40 gün yani 6 haftalık bir sürecin nitelendirildiği lohusalık 3 aşamada gerçekleşebilir. Bu aşamalar; çok erken lohusalık, erken lohusalık ve geç lohusalıktır. Çok erken lohusalık tevellüt sonrasındaki birinci 24 saat, erken lohusalık veladet sonrasındaki birinci hafta ve geç lohusalık da geri kalan 5 haftayı kapsar. Birinci 6 haftalık süreçten sonra hatunun üreme organları eski haline döner. Bu kainatın süratli ve sağlıklı bir biçimde ilerleyebilmesi için Lohusa valideler bilhassa de istikrarlı beslenmeye dikkat etmelidir. 

LOHUSA VALIDELER NE YEMELİ? LOHUSA DEVRINDE SAĞLIKLI BESLENME

Lohusalık periyodunda, tıpkı bebeklerde olduğu üzere analarında bakıma gereksinimi vardır.  Münhasıran de birinci altı haftada beslenmeye gereğince itina gösterilmezse validenin sütünde azalma görülebilir.

– Valideler birinci altı haftada her gün 3 litre likit tüketmelidir. Bu mevzuda önerilen en ülkü likit ise bol vitamin ve mineralli lezzetli kompostalardır.

–  Tertipli olarak et tüketimine dikkat edilmelidir.

– Üzüm, mandalina, kayısı, kiraz ve Trabzon hurması meyve olarak tercih edilebilir.

– Lohusalık periyodunda tüketilmesi gereken en değerli sebzeler ise domates, dereotu, maydanoz ve mısırdır.

– Kuru kayısı ve kuru erik tüketimine ihtimam gösterilmelidir.

TEVELLÜT SONRASI DEPRESYONA NE ÂLÂ GELİR? LOHUSA DEPRESYONUNA NE UYGUN GELİR? LOHUSALIK DEPRESYONU NASIL MAKBUL?

“British Journal of Psychiatry” mecmuasında yayınlanan bir araştırmaya nazaran, yanlarında bebekleri oldukları hengam müzik söyleyen bayanlar, lohusalık depresyonunu daha kolay atlatıyor. 134 validenin iştirak gösterdiği bir araştırmada valideler, toplu müzik söyleyenler, oyun çalışmalarına katılanlar ve aile desteği, antidepresan ya da farkındalık terapisi üzere yardımlar sahalar olarak 3 öbeğe sınıflandırıldı.

Elde edilen sonuçlarda ise çeşitli ninni ve müzikleri bebekleri yanlarındayken söyleyen ve analık konusunu ele alıp müzikler besteleyen anaların, oyun kümesindeki validelere ve gayri tedavilerden faydalanan validelere nazaran daha süratli bir biçimde toparlandığı görüldü.

Her üç öbekte da 10 haftadan sonra düzelme görülürken, müzik söyleyen hatunların depresyon semptomlarının birinci 6 haftada yaklaşık yüzde 35 düştüğü tespit edildi..

LOHUSA DEPRESYONU BELİRTİLERİ:

Yapılan araştırmalardan edinilen haberlere nazaran, anaların yüzde 50’si doğumdan sonra depresyona giriyor. Peki, bayanların tevellüt sonrasında depresyona girdiği nasıl anlaşılır? İşte tevellüt sonrası depresyonun belirtileri:

1- Gülünecek bir şey varsa bile gülememek.

2- Elinde olmayan şeyler istenilmeyen gitse bile kendini suçlamak.

3- İleriye hevesle bakamamak.

4- Durduk tarafa canı bir şeylere sıkılmak.

5- Sorumlulukların peşini bırakmadığını düşünmek.

6- Kendisini bitmiş hissetmek.

7- Kendine zarar vermeyi düşünmek.

8- Yakınları tarafından sevilmediğini hissetmek

9- Sebepsizce mutsuz olmak.

10- Mütemadi ağlamak istemek.

LOHUSAYKEN DİYET YAPILIR MI?

Tevellüt yapan anaların bir an önce eski eski haline dönme isteği diyet yapma konusunda teşvik edici olabiliyor. Lakin bu esnada bilinmesi gereken kıymetli bir husus da alınan çokça kiloların her ana için doğal bir durum olduğu için kalori azaltımının ve katı diyetlerin yapılması tavsiye edilmez.

Hamilelikte alınan kilolar sistemli yemek yiyip içen ve süt veren hatunlarda ortalama 4-6 ay verilebilir. Karın kaslarının kuvvetlenmesi için sezaryen tercih edilmişse 12, alışılagelmiş ise 6-8. haftada egzersizler uygulanabilir.

LOHUSA VALIDELERE ALTIN NİTELİĞİNDE TAVSİYELER

1- Alışılagelmiş hallerine dönmek için tez etmemeliler. Bebeğinizi emzirdikçe eski halinizi almanız kolaylaşacaktır.

2- Hamilelikteki ölçüsüz kilolarınızı doğumdan sonra nizamlı olarak her ay 2’şer kilolar halinde vereceksiniz.

3- Zayıflama diyetini sakın uygulamayın.

4- Kalsiyum bakımından varlıklı olan süt ve süt eserlerini tüketmelisiniz.

5- Günde 1 adet yumurta ile etli zerzevat yemeği ya da kurubaklagil tüketmelisiniz.

6- Hazır besinlerden mümkün olduğunca uzak durmanızda yarar var.

7- Yemeğinizden iyotlu tuzu eksik etmemelisiniz. Buradaki tuz ana sütünden direkt bebeğe geçiş yapar.

8- Asitli içecekler alanına konut imalatı doğal içecekler tüketmelisiniz.

9- Sigarayı muhakkak bırakmalısınız.

10-  Kansızlığa karşı alabileceğiniz tedbirlerden biri de pekmez yemek olacaktır.

LOHUSA ZİYARETİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çiçeği burnunda olup bebeğini kucağına yeni alan anaları ziyaret ederken dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Ruhsal mealde olumsuz hisleri olan analar, sıradan devirlere nazaran çok daha hassas ve kırılgan olacağı için hal ve hareketlere daha çok dikkat etmeli ve ihtimam göstermeliyiz.

Lohusalık ziyaretine misafir olarak gidecekseniz en önemli şunlara dikkat edebilirsiniz:

1- Ona sevdiği yemekleri götürün.

2- Kendi yemeğini tatmanızı istese bile sakın bu tuzağa düşmeyin.

3- Babyshower için ikram aldıysanız, lohusa valideleri bebeğin doğumunda da bekler.

4- İleride şık bir hatıra kalması için bol bol fotoğraf çekinin.

5- Bebeğin gereksinimlerini göz gerisi etmeyin.

6- Bebek odasını ıvır zıvırlarla dolduracak oyuncaklar almayın.

7- Lohusa analarının işini kolaylaştırmak için meskendeki kimi işlere el atabilirsiniz. Çamaşır, bulaşık, mekan silme vb…

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir