Koronavirüs, hamile anneden bebeğe geçer mi

Koronavirüsün yeni bir enfeksiyon olması sebebiyle gebelik ve bebek üzerindeki etkileri bilinmiyor. Daha önceki SARS ve MERS enfeksiyonlarından elde edilen bilgiler, koronavirüs enfeksiyonunun gebeliğin ilk altı ayında bebek üzerinde olumsuz bir etki yaratmadığını gösteriyor. Ancak gebeliğin son 3 ayında, anne Covid-19 enfeksiyonu geçirirse bir takım riskler oluşabileceği hakkında çalışmalar yayınlanıyor.

Anne adayları, bu süreçte hepimizin yapması gereken aynı koruma önlemlerini almalıdır diyen Bayındır İçerenköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ayşe Deniz Şimşir, “Burada en önemli konu kişisel ve sosyal hijyene dikkat etmek. Bunların dışında seyahat edilmemesi, kalabalık ortamlarda bulunulmaması, toplu taşıma kullanılmaması gerekiyor. Aynı zamanda gebelerin evden dışarı çıkarken kesinlikle maske takması çok önem taşıyor. Eldiven kullanımını ise önermiyoruz” ifadelerini kullandı ve uyarılarda bulundu.

Anne sütüne geçmiyor

Kar-zarar dengesine bakıldığı zaman, bebeği emzirmenin her şeyden önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Anne Covid-19 pozitif ise maske kullanarak ve bebeğe her dokunmadan önce ellerini yıkayarak emzirmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Covid-19’un anne sütüne geçmediği kanıtlanmış durumdadır. Bebek biberonla besleniyorsa ise anne biberona, bebeğe ve süt pompasına dokunmadan önce mutlaka ellerini yıkamalı ve maske kullanmalıdır.

Gebeliğin her ayında yaptırılması gereken birtakım testler var. Gebeler hastaneye gelirken maskelerini takmalı, özel araçla ulaşımlarını sağlamalı. Gebelerin gerekli önlemin alındığı hiçbir hastanede, muayeneye gelmekten kaçınmaları için hiçbir sebep bulunmamakta. Nasıl ki gebelerin rutin muayenelerini aksatmamalarını öneriyorsak, bu dönemde hastanede doğum yapmak özellikle önemli. Çünkü asemptomatik gebelerin de olabileceğini biliyoruz. Hastanelerde sağlıklı doğum için gerekli bütün önlemler alındığından, hastanede doğum yapmaktan kaçınmak için hiçbir sebebiniz yoktur.

Sezeryan mı, normal doğum mu

Bugüne kadar Çin’de yapılan araştırmalarda, 9 Covid-19 pozitif olan gebeden yalnızca birinde virüs bebeğine geçerken, bu 9 gebeden alınan örneklerde ne amniyon sıvısında ne plasentada ne kordon kanında ne de yenidoğanın boğaz sürüntüsünde Covid-19 saptandığı görüldü. Ancak elde edilen araştırma sonuçlarına ek olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde Mart sonunda vajinal doğum yapan üç pozitif gebenin, bebeklerinin boğaz sürüntüsünde Covid-19 saptanmıştır. Dolayısıyla Covid-19 pozitif gebenin doğumunda sezeryandaha iyi bir yol olarak görülüyor. Ayrıca vajinal doğumda annede nefes darlığı ve öksürük gibi şikayetler mevcut ise, travay esnasında bu bulguların ağırlaştığı da bilinen bir gerçektir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir