Kılıçdaroğlu’yla video konferansı yapan bazı sanatçıların özel istekleri tepki çekti!

Yerküre’de hayatı durduran koronavirüs pandemisinin tesirlerini azaltmak için Sıhhat Bakanlığı canla başla çalışmaya devam ederken kimi bölümler hala siyaset peşinde olması yansılara neden oldu. Bunlardan biri de geçtiğimiz gün CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun kimi sanatkarlarla manzaralı konuşması ve bu konuşmada lisana getirilen kişisel istekler oldu. Halk yardım beklerken sanatkarların temaşa peşinde olması öfkelendirdi.

Koronavirüs pandemisi kapsamında devletimizde birlik ve beraberlik hakim oldu. Konutlarından çıkamayan maddi durumu makûs vatandaşlar için yardım kampanyaları başlatıldı. Bu çekişmeli süreci atlatmak için devlet kurumlarının hepsi hizmetlerine ara vermeden devam etmekte. Yerküre’nin savaştığı koronavirüsüne dair en önlemli ve süratli tedbirleri alan Türkiye oldu. Yerküre Sıhhat Örgütü tarafından da takdir toplanan işlere imza atan devlete karşı hala birtakım kısımlar muhalefet olmaya devam ediyor. 

En son örneğini de CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve Candan Erçetin, Demet Akbağ, Esen Aslandoğan, Mustafa Aksoy, Kenan Kocatürk, İlbay Kahraman, Cengiz Hakkı Zariç, İraz Usul, Mert Fırat, Emre Kınay, Sezai Aydın, Hayko Cepkin, Sercan Gidişoğlu, Levent Üzümcü, Burhan Şeşen, Metin Karataş, Bülent Forta, Orhan Alkaya ve Tuba Ataç üzere birtakım sanatkarların görüntülü konuşmasında yaşandı. Kişiler hanelerinde yardım beklerken, lüks villalarında oturan kimi sanatkarlar bu medyalı görüşmede kendi zatî çıkarlarının derdine düştü. Devletimizde son 10 yıldır en ziyade yatırımın yapıldığı sanat ve kültür ortamlarının dar olduğunu tez eden sanatkarlar bile çıktı. Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden paralarını almayan emekçilerin hareketleri göz gerisi edilerek yapılan bu medyalı konuşma sert reaksiyonlara neden oldu.

HATIRLATMAKTA YARAR VAR!

Konuşma sırasında gezici kütüphane ve hususî temaşa isteklerinde bulunan sanatkarlara hatırlatmakta yarar olan birtakım malumatlar var. Devletimizde neredeyse tüm kentlerde kütüphaneler 24 saat açık hizmet görmekte. Bunun yanı sıra yerkürenin büyük kütüphaneleri arasında girecek bir kütüphane Ankara’da Ulusal Kütüphane olarak hizmet veriyor. Ayrıyeten koronavirüs salgınından beridir Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk başta olmak üzere birçok isim içtimaî medyadan kitap paylaşma kampanyaları düzenleyerek kitabı olmayan herkese kitap dağıtıldı. Bu süreçte zati kişilerin dışarıda olması sakıncalı. Bir gayri husus ise oyunlar devlet gösterimleri başta olmak üzere her temaşa oyunu 2019 yılına kadar rahatlıkla sergilenebilirken seçimlerden sonra CHP’li belediyeler birtakım oyunları kaldırdı. Yetmedi devlet oyunlarındaki birtakım sanatçılarında işlerine son verildi. Bunun en yakın örneği oyuncu Mehmet Özgür’ün Antalya Devlet Gösterimindeki işine son verilmesi olabilir.  Ayrıyeten şuan memleketimiz koronavirüs pandemisiyle baş ederken kişiler hanelerinde aç oturmasın diye İçişleri Bakanlığı tarafından Vefa Içtimaî destekte istekli olan birçok insan dağın tepesinden en ücra taraflarda olan vatandaşlara her gün hem günlük hem de ayık muhtaçlıklarını götürüyor. 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir