Karantinada nasıl para biriktirilir? Para biriktirmenin yolları…

Koronavirüs salgını nedeniyle dışarı da vakit geçirme neredeyse sıfırlandı. Sadece ihtiyaç alışverişi yapılan bu günleri aslında fırsata çevirebilirsiniz. Evde olduğumuz bu zamanlarda para biriktirerek krizi güzel değerlendirmenin yollarını sizler için araştırdık. Peki Karantinada nasıl para biriktirilir? Para biriktirmenin yolları…

Metropol çağ ve tüketim çılgınlığının insana dayatıldığı bu çağda ortaya çıkan küçük bir virüs neredeyse tüm yaşamı değiştirdi. Alışveriş, eğlence ve dinlenme alışkanlıklarını değiştirdiğimiz bu günleri fırsata çevirerek para biriktirilebilir. Tabiri caizse koronavirüsün faydası olacak bu tasarrufu gelin hep beraber gözden geçirelim. Bazen sadece alışveriş yapmak istediğimiz için aldığımız çok gereksiz ürünlerle evleri doldurup taşırdık. Kafelere, lokantalara özellikle de dinlenmeye bile tonlarca para harcadık. Ancak koronavirüsü bizlere şunu hatırlattı. Aslında sahip olduğumuz her şey biraz da fuzulidir. Şimdilerde ihtiyacımız dışında alışveriş yapmaya çekindiğimiz bu süreci gelin hep beraber fırsata çevirelim. 

KARANTİNADA NASIL PARA BİRİKTİRİLİR?

Koronavirüsten önce ay içerisinde yaptığınız para harcamalarını bir beyaz kağıda güzelce yazın. Daha sonra koronavirüsle beraber ki yaptığınız ayın harcamalarını yazıp karşılaştırın. Burada ciddi bir kar elde edeceksiniz. Çünkü ister isteme tüketim çılgınlığı yaşadığımız o aylarda ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz her şeyi neredeyse almaz olduk. Bunların başında da kıyafet, ayakkabı, çanta gibi dolapları doldururcasına yapılan alışverişi artık yapmıyoruz. Çünkü sosyal mesafeyi korumak için dışarı çıkmıyoruz ve bu yüzden yeni şeylere ihtiyaç duymuyoruz. Oysa ki yeni hiç bir şeye ihtiyacımız yok. Ancak reklam ve farklı görünme arzusu bizi bunları satın almaya zorluyordu. Şimdi koronadan önce yaptığınız kıyafet alışverişi parası artık cebinizde. Kafelerde bir şeyler içme ya da dışarı da yemek yeme aynı zamanda dışarıdan yemek istetme gibi ihtiyaçların parası da cüzdanınızı kabarttı. Hazırcılıktan uzak biriktirdiğiniz her şey size kaldı. Bu parayı sanki yeniden harcamış gibi kaldırın ve yokmuş gibi davranın. 

– Her gün ekmek almak yerine un ve malzemeler alıp evde ekmeğinizi yapın.

– Alışveriş listelerini tek seferde toptan halledin. Ay boyu yeniden markete gitme ihtiyacı olmazsın.

– İhtiyacınız olan her şeyi nerede nasıl kullanacağınızın notunu tutun. Bu sayede çok az şeyi uzun vaadede kullanabileceksiniz.

PARA BİRİKTİRMENİN YOLLARI…

Koronavirüs sürecinde yapacağınız bu düzenlemeyi süreç bittikten sonrada uygulayabilirseniz. Sadece karantina süreci değil diğer zamanlarda da kolayca para biriktirebilirsiniz. Bu konuda iradenizi güçlendirdiğiniz de zaten yaptığınız bir çok harcamaya ihtiyaç duymadığınız göreceksiniz. Gelirinizden her ay ortalama 150 200 lira arası paranın olmadığını düşünerek bir köşeye atarsanız. Yıl içinde almak istediğiniz ya da farklı bir amaçta kullamak istediğiniz cüzzi de olsa bir paranız olmuş olacaktır.

– Yemeklerinizi kendiniz hazırlayın.

– Lüks tatiller yerine daha ucuz tatil yerleri seçin.

– Biriktireceğiniz miktarı belirleyin.

– Her ay alışveriş yapmadan iki üç kez liste hazırlayın.

– Bir ay aldığınız kişisel ihtiyaçları en az 6 ay sonra yeniden alın.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir