Hipersomnia nedir? Hipersomnia belirtileri nelerdir? Hipersomnia vücuda etkileri nelerdir?

Son günlerde uyku ile ilgili yapılan araştırmalarda az uykunun zararı olduğu kadar çok uykunun da insan sıhhatini olumsuz etkilediği ortaya çıkarıldı. Birtakım ruhsal rahatsızlıklar sonrası görüldüğü üzere yaşandığında da farklı illetlere davetiye çıkartır. Pekala Hipersomnia nedir? Hipersomnia belirtileri nelerdir? Hipersomnia vücuda tesirleri nelerdir?Haberin detayında sizler için şiddetli uykuculuğu ele aldık.

Az uyuyan bir insan gün içerisinde ekseriyetle yorgun, hudutlu ve asabi olur. Vücudun tam dinlenmemesinden ötürü velev bağışıklık bile zayıflar. Eksperlere nazaran en ülkü uykunun en ziyadesi 7 en azı ise 9 saat olmalıdır. Ama bir kişi 9 saatten çokça uyumasına karşın kâfi bir formda uyumadığını ve hala uykulu hissediyorsa bu kişinin “Hipersomni” olabilme ihtimali yüzde yüzdür. Bilim literatüründe hipersomni olarak geçen bu rahatsızlığa halk arasında haddinden fazla uykucu denir. Çok önemli bir rahatsızlık olmamasına karşın önemli bir illetin belirtisi olabilir. Bu yüzden 9 saatten ziyade uyuyan bir kişinin kesinlikle bir mütehassısa görünmesi gerekir. Zira umumiyetle bu rahatsızlık önemli bir ruhsal durumun belirtisi olabilir. Yapılan araştırmalarda çok uyuyan şahısların yüzde 70’inin intihara meyilli olduğu tespit edilmiştir. Illete neden olan durumlar umumiyetle nörolojik ve ruhsaldır. Rastgele bir kaza sonrası görülen dimağ baş içi basıncının artması, depresyon, kronik yorgunluk sendromu, gecikmiş uyku fazı sendromu, ilaç ve unsur tasarrufu da hipersomnia illetine davetiye çıkartabilir.

HANGİ MARAZLAR HİPERSOMNİAYI TETİKLER

– Narkolepsi, gündüz uyku ataklarıdır. Kişi hadise ve durumlara karşı sık sık uyku haline bürünerek tedbir alır. Bu süreç gün içerisinde bir kaç dakika sürse bile hatsa bir mühlet sonra bunu alışkanlığa dönüştürür. Uyku atakları umumiyetle içtimaî aktiviteler sırasında da yaşanabilir. Uzun müddetli narkolepsi hipersomniayı tetikleyen en yaygın hastalıktır.

– İdiyopatik hipersomnia genç yaşlarda sıklıkla görülür. Gün içerisinde kişi bir saat bile olsa uyku velev. Bu illetin temelinde nörolojik birtakım zahmetler yan almaktadır. Hem uyanma zorluğu hem de süratle uykuya geçme zorluğu yaşayan hasta kısa müddetli hudut bunalımları yaşar. Kronik uykusuzluğa taban hazırlayan bir süreçtir. 

– Klein- Levin sendromu başlı başına fecî ruhsal rahatsızlıktır. Genç yaşlarda görülme sıklığı varır. Her şeyin aşırısını isteyen bir bünyeye sahip hasta, ani his değişimleriyle deforme olur. Bu ilerledikçe Konuşma, okuma, hafıza, uyum ve konsantrasyon bozukluklarına neden olur.

HİPERSOMNİA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Gece uykusundan çok gündüzleri uyumak

Uyku saatinde 9 saatten ziyade olmasına karşın daima uykulu hissetmek

Bir bölgeye ya da işe uzun müddetli odaklanamamak

Daima baş ağrısı, mide bulantısı çekme

Sabahları yataktan çıkmada zorlanma üzere durumlar yaşanır. 

VÜCUDA TESIRLERI NELERDİR?

Depresyon nispetini artırdığından kişinin ruhsal travmasını olumsuz tesirler. Bu da daha çokça depresyona girmesine neden olur.

Çok ziyade uyku entegrasyona dimağ hücrelerini öldürdüğünden vücudun yaşadığı bu kararsız durum önünde dimağ bulanıklaşır. Mahsusen kişinin öğrenme kabiliyetini azaltarak sersemleştirir.

Depresyon ve daima uzandığı için şahısta ya çok aşırı kilo alma ya da kilo verme üzere durumlar yaşanır. Illetlere karşı bağışıklığı zayıflattığından en hafifinden en ciddisine kadar marazlara yakalanma orantısını artırır.

Halk arasında uyudukça baş ağrısının geçtiği söylenir lakin bu durum tam olarak o denli gerçekleşmemektedir. Kişi uyukudukça sağlıklı hücreler olduğundan şiddetli baş ağrısı ortaya çıkar.

Uyku birebir hengamda kan nispetini olumsuz etkilediğinden kandaki hücrelerin istikrarsız olmasına da neden olur. Bu da şeker illetine yer hazırlayabilir. 

HİPERSOMNİA TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Hastadan alınan malumatlar ışığında yapılan fizik muayene sonrası tabip tarafından elverişli görülen uyku testleri uygulanır. Kesin tanı konduktan sonra illete yönelik elverişli ilaç tedavisi başlanır. Tedavide birinci adım, uyku hijyeninin sağlanması ve gece uykusunu etkileyecek olumsuz ortam ve etkenlerin giderilmesi cihetinde hasta bilgilendirilir. Sistemli egzersiz ve beslenme önerilerek uyku ve uyanıklık döngüsünün sağlanması hedeflenir. Gerekirse diyet önerilerek beslenme alışkanlıkları değiştirilir. Planlanmış kısa vadeli gündüz uykuları önerilebilir. 

Yaygın olarak görülen hipersomnia insanların ömürlerini tehdit eden hane, iş ve trafik kazalarına sebebiyet verebilen, içtimaî koordinasyonu bozan, ferdî performansın düşmesine sebep olan ve hayat kalitesini son kademe düşüren bir hastalıktır. Sağlıklı bir uyku ve sağlıklı bir ömür için tertipli olarak tabip denetimlerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir