Hamilelik Sıkıntılarını Hafifleten Çözümler

Hamilelik Sıkıntılarını Hafifleten Çözümler

Hamilelik Sıkıntılarını Hafifleten Çözümler Hamilelik birçok sıkıntıyı da beraberinde getirmektedir. Vücut ağrıları, mide sıkıntıları, bağırsak problemleri, halsizlik, yorgunluk derken yaşam bazen hamileler için çekilme bir hal almaktadır. Ancak tüm bu sıkıntılar birkaç küçük önlemle ciddi oranda azaltabilmektedir. Nasıl mı?

Bulantı Ve Kusmalar

Özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde birçok anne adayı aynı şeyden şikâyetçidir. O da mide bulantısı. Gebeliğin ilk dönemlerinde karşılaşılan kusma ve mide bulantılarının aslında bilimsel bir açıklaması vardır. Şöyle ki, gebelik neticesinde artmış olan bazı hormonlar sindirim sisteminde bazı değişikliklere neden olur. Bu değişiklikler sonucunda ise bulantı ve kusma yaşanır. Ancak bu tam olarak önüne geçilemese de hafifletilebilecek bir sıkıntıdır. Öncelikle mide bulantısı yoğun olarak yaşanıyor diye aç kalmak çok yanlıştır. Midenin boş kalması bulantı ve kusmayı artırmaktadır. Bunun için en az 6 öğün halinde, azar azar ve sık sık beslenmekte gerekmektedir. Yağlı, hazmı zor, bol baharatlı yiyecekler bulantı hissi yaratabilir. Bunun için yağsız ve baharatsız, ancak bol vitaminli öğünler yapmalısınız.

Hiç ummadığınız bazı kokular, kahve, çay, ani hareketler, tansiyon düşmesi ve duygusal stresler neticesinde bulantı ve kusmalar olabilir. Bunun önüne geçebilmek veya en aza indirmek için uyarıcıdan uzaklaşmalısınız.

Hamilelik Sıkıntılarını Hafifleten Çözümler

Sık İdrara Çıkma

Hamilelik sürecinde anne adayının vücudunda yapım faaliyetleri sonucunda metabolizma hızı yükselmektedir. Metabolizma hızının yükselmesi sonucunda atık maddelerde artış olur. Ve vücut bu atık maddeleri dışarı atabilmek için böbreklerin daha çok çalışmasını sağlar. Böylelikle idrar kesesi daha sık kasılır ve sık idrar yapma isteği oluşur. Bu tür durumlarda her hamilenin bilmesi gereken tek şey bu normal bir durumdur. Ve daha az idrara çıkmak düşüncesiyle sıvı alımı kısıtlanmamalıdır. Bu süreçte idrar yolları enfeksiyonu ve gizli şeker riski söz konuş olabilir. İdrarınızı yaparken yanma hissi oluşuyorsa ve aşırı miktarda idrara çıkıyorsanız doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

Sırt Ve Bel Ağrıları

Hamilelikte özellikle son dönemler gelindikçe i bu tür ağrılarla karşılaşma ihtimali daha yüksektir. Çünkü sırt ve bel ağrıları omurgayı dik tutmaya yarayan, sırt ve karın bölgesindeki kasların kasılması sonucunda oluşur. Ve hamilelik nedeni ile karın bölgesinde oluşan ağırlık nedeni ile sırt kasları daha fazla kasılmaya başlar ve bel kavisi artar. Bu süreçte kaslarda aşırı yorgunluk meydana gelir. Ve bu yorgunluk ağrıya neden olur. Bu ağrıların önüne geçmek veya azaltmak için yapılabilecek en etkili şey karın kaslarını güçlendirici, sırt kaslarını rahatlatıcı egzersizler yapmak olacaktır. Hamile pilatesi, yüzme ve yoga en çok önerilen egzersizlerdir. Bunun yanında ergonomik koltuklarda dinlenmek, sürekli ayakta durmamak ve düzgün oturma pozisyonları ağrılarınızı hafifletecektir.

Hamilelik Sıkıntılarını Hafifleten Çözümler

Mide Yanması

Gebelikte mide yanması sıkıntısı yaşanabilmektedir. Bunun nedeni hormonların etkisi ile midenin boşalması zorlaşırken, midenin asidik içeriğinin yemek borusuna doğru çıkması zorlaşmaktadır. Bu durum mide yanmasına neden olmaktadır. Hafifletilebilmesinin yolu ise midenin boşalmasını geciktiren yağlı ve hazmı zor yiyeceklerden uzak durmak olacaktır. Öğün içerisindeki tüketim miktarını azaltarak öğün sayısını artırmak ve yemek yedikten sonra en az 2 saat yatmamak gereklidir.

Göğüslerde Hassasiyet

Hamilelik sürecinde göğüslerde yaşanan hassasiyet elbette geçici bir durumdur. Bunun en büyük nedeni ise göğüslerde süt üretimini sağlamak için aşırı boyutta bir gelişme ve çalışma söz konusudur. Bu durum hassasiyete neden olur. Büyüyen göğüslerin kontrolü söz konusu değildir ancak göğüsler büyüdükçe ona uygun sutyenler kullanmak ve nemlendirici kremlerle cilt bakımını yapmak sizi biraz olsun rahatlatacaktır.