Evde maydanoz nasıl yetiştirilir? Saksıda maydanoz yetiştirmenin yolları

Evinizin balkonunda istediğiniz zaman koparıp kullanabileceğiniz maydanozlar yetiştirmek istiyorsanız bu önerileri uygulayabilirsiniz. En kolay yöntemleriyle evde maydanoz nasıl yetiştirilir? Maydanoz yetiştirmenin püf noktaları nelerdir? Saksıda maydanoz yetiştirmenin yolları nelerdir? Tüm detaylar yazımızda.

Maydanoz, hem tohumlarının ucuz olması hem çok çabuk ve kolay büyümesi sebebi ile evlerde yetiştirilebilen bir bitkidir. Ilıman iklimlerde yetişebilen maydanoz, salatalarda ve birçok yemekte kullanılır. Ağustos-Eylül ayları arasında, beyaz renkli çiçekler açan, kazık köklü, 30–100 cm boylarında, iki yıllık otsu bir bitki olarak da bilinen maydanoz evde kolayca da yetişebiliyor. Yaz mevsimi yaklaşmışken sağlıklı enfes bitkilerinizi balkon ve teras katınızda yetiştirebilirsiniz. Maydanoz da sağlık açısından faydalı besin olduğu için mutlaka her yemeklerinize eklemelisiniz. Özellikle uzmanların önerdiği maydanoz, diyet yapanların öğünlerine eklemelisiniz. Maydanoz yetiştirmenin en kolay yolları bugünkü içeriğimizde bulabilirsiniz. 

EVDE MAYDANOZ YETİŞTİRMENİN YOLLARI

İlk önce maydanoza uygun bir toprak seçelim. Daha sonra derin bir saksıya toprağı ekleyelim. Maydanoz yetiştirirken en önemli şey saksı seçimidir. Maydanozlar derin saksılarda yetiştirilirse daha iyi sonuç alınır.

Saksının içinde bulunan toprağa tohumlar gelişi güzel bir şekilde yayılmalıdır. Tohumları yaydıktan sonra toprağa elinizle hafifçe bastırın.

Maydanozların büyüme evresinde bir sprey şişesine su koyarak toprağı sulayın. Suyu asla farklı bir yöntemle koymayın. Çünkü su fazla gelirse maydanoz tohumları çürüyebilir.

Maydanoz saksını kışın, güneş gören bir pencerenin kenarına, yazı ise balkonunuza koyabilirsiniz. Maydanozların gelişmesi 20-30 gün kadar sürebilir. Maydanozları toplarken ne çok derinden ne de çok yukarıdan kesmeyin. 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir