Evde bol bol müzik dinleyin

Koronavirüsün hem fizikî hem de ruhsal tesirleri görülüyor. Koronavirüs nedeniyle birçok kişinin telaşlı olduğunu belirten Prof. Dr. Kılavuz Kavakçı, sürecin uzamasının depresyonu beraberinde getirebileceğine vurgu yaptı.

Müziğin tabiatıyla yatıştırıcı ve rahatlatıcı özelliği olduğunu belirten Kavakçı, “Bu süreçte çok müzik dinlemekte yarar var. Mümkünse dans edip, oynayabilirsiniz. Her çeşit müzik uygun gelir. Çok duygusal ve hüzünlü müziklerin bile yatıştırıcı özellikleri kanıtlanmıştır. Günün aşikâr saatlerinde daha sefalı başlayıp, farklı saatlerinde de değişik müzikler tercih edebiliriz. Çok çokça sinema ve konser şu anda internet ortamında erişime açıldı. Bunlardan yararlanabiliriz.” sözlerini kullandı.

Tükenmişlik, çaresizlik ve depresyon görülebilir

Tehlikeden kaçar, kurtulur ve rahatlarız. Yakın tehdit alan, hastanelerde çalışan kişilerde tasadan çok kaygı daha da ön planda. Ancak her an olabilir, gelebilir ihtimali tasayı artırıyor. Bu şahıstan bireye, konuttan haneye değişiyor. Burada kaçmanın çok sıkıntı olduğu, uzun süren bir tehditle karşı karşıyayız. Bu da korkutucu bir şey. Bu durum yorgunluk, tükenme üzere ve bedensel marazları; uzadığı devir da tükenmişlik, çaresizlik ve depresyonu beraberinde getirir.

Belirli yaşın üstündekiler ve altındakiler daima konutta. Bu da ilgileri geren, huzursuzluk yaratan ve karşılıklı iki tarafı da alarm durumuna getiren bir ortama taban hazırlıyor. Tehdit ve tehlike algısının çok yükseldiği bir periyot yaşıyoruz. Biz ne kadar istikrarda ve huzurlu olursak, bağışıklık sistemimiz de o kadar âlâ çalışıyor. Istikrarımız ne kadar bozulursa bağışıklık sistemi de kahra giriyor.

Kendimizi yatıştırmak, evlatlarımızı, partnerimizi yatıştırmak çok değerli. Görüyoruz ki uzun sürecek ve çok kısa müddette atlatılacak bir durum değil. Birdenbire eski yaşantımıza dönemeyeceğiz. Bu devrin uzun sürmesi de yorgunluk, öfke, gerginlik yaratıyor. Münasebetiyle şu devirde kendimize uygun bakmamız gerekiyor.

Yayım tarihi
Sağlık olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir