Ergenlikte Vücut Değişikliği

Ergenlik  döneminde kişide fiziksel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir.
Ergenlik, insan yaşamının 11-18 yaşları arasındaki dönemdir.
Ergenlik, insan yaşamının 11-18 yaşları arasındaki dönemdir. Bu dönemde kişide fiziksel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir.
Vücutta görülen ilk değişiklik tüylenmedir. Koltuk altındaki ve genital bölgedeki tüylerin renkleri değişir ve kıvrılmaya başlarlar. Kızlarda meme oluşumu baş gösterir. Meme başlangıçta küçük bir kabarıklık, ardından ele gelen kıkırdaksı bir yapı şeklinde oluşur. Bundan 1 yıl sonra ise adet görürler. Adet oluncaya kadar geçen bu dönem, kız çocukları açısından en hızlı uzadıkları dönemdir. Boyları yaklaşık 10 santim uzar.
Erkek çocuklarda ise tüylenmeye, haya derisindeki renk değişikliği eşlik eder. Renk kahverengiye dönerken, penisin de boyu uzamaya başlar. Bunlar erkek çocuklardaki ergenlik belirtileridir.
Çocukların ergenlik çağında fiziksel değişikliklerine eşlik eden ve belki de bundan daha önemli olan psikolojik değişiklikler olmaya başlar. Çünkü ergenlik, kimlik dönemidir. Bu dönemde birey kendi kimliğinin bilincine varır. Kimlik, benzerlerin arasında sivrilebilmektir ve bu oldukça zorlu bir dönemdir.
ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.