Emzik Kullanmak Sakıncalı mı ?

Emzik Kullanmak
Emzik Kullanmak Sakıncalı mı ?

Emzik Kullanmak Sakıncalı mı ?

Bebekler daha doğmadan onun için bir takım hazırlıklar yapılır. Giyimden beslenmeye, bakımdan korumaya kadar birçok alanda eksikleri belirlenir ve o daha dünyaya gelmeden hiçbir eksiği kalmamıştır. Bu alışveriş sırasında alınan baş malzemelerden birisi de emziklerdir. Bebeğin kullanıp kullanmayacağı bilinmese de eksik listesinde yerini almaktadır.

Bebek doğduktan sonra anneler emzik kullanımı konusunda bir süre tereddüt yaşayabilir. Kimileri kullanması yönünde fikir verirken, kimileri emzik kullanmamın çok sakıncalı olduğunu ve kesinlikle kullanılmaması gerektiğini söyler. Bu konuda bazı uzman görüşlerinde bile farklılıklar vardır. Ancak çoğunlukla savunulan ve uygulanan emzik kullanımının aslında faydalı olduğu, sadece kullanım şekline çok özen gösterilmesi yönündedir.

Bebekler Emzik Kullanmaya Ne Zaman Başlamalı ?

Bu süreç için verilen kesin bir zaman dilimi yoktur. Bebekler doğdukları andan itibaren emzik kullanmaya başlayabilir. Ancak bu süreçte önerilen şey bebeğin emzikten önce anne sütüyle beslenme alışkanlığı edinmiş olması, ardından emzik kullanımına başlamasıdır. Bunun nedeni ise şöyle açıklanmaktadır;  bebekler anne süt üretimi gerekli seviyeye gelene kadar anne memesini emmelidirler. Çünkü bu süreçte emzik kullanırlarsa ona alışma ve anne memesine olan ilgilerinde azalma durumları söz konusu olabilir. Bu nedenle anne sütü ile beslenmesi düzene oturduktan sonra emzik ile takviye sağlamak en doğru yöntem olacaktır.

Emzik Kullanmak Sakıncalı mı ?

Emzik Kullanmak Faydalı mı ?

Bebeklerin doğumu ile birlikte sahip oldukları en güçlü refleks emme refleksidir ve bu hareket bebekler için bir mutluluk kaynağıdır. Annesini emen veya onu emdiğini sanan her bebek sakin ve huzurlu olur. Emzikler bebeklerin emme içgüdülerini tatmin ederek onlara güven ve huzur vermektedir. Eğer bebeğin anne sütüyle beslenme alışkanlığı tam olarak oturmuşsa bu süreçten sonra emzik kullanımının bebeğe hiçbir zararı yoktur. Aksine faydaları vardır. Şöyle ki;

  • Prematüre bebeklerin emme refleksleri oldukça zayıftır. Emzik bu refleksleri güçlendirir ve bebeğin beslenmesini kolaylaştırır. Böylelikle bebeklerin emme ve yutma koordinasyonları artar ve sinir sistemleri gelişir.
  • Emzik kullanan bebekler daha sakin olurlar ve uykuya kolay dalarlar. Özellikle sürekli emme ihtiyacı duyan, yeterli anne sütü olmadığı halde emmek isteyen ve uzun süreler memede kalmak isteyen bebekler için sakinleştirici bir hamledir.  
  • Emzik kullanmayan bebekler bir süre sonra emme ihtiyacını gidermek için parmak emmeye başlamaktadırlar. Bu durum emziğe göre vazgeçilmesi daha zor bir durumdur.
  • Bazı araştırmalar sonucunda emziği düşen bebeğin onu aramak için yapmış olduğu bir takım el ve kol hareketleri nedeniyle reflekslerinin geliştiği anlatılmaktadır.   
  • Ve uçak yolculuklarında emzik kullanan bebeklerde basınç rahatsız edici bir durum olmayacaktır.  

Bebekler Emzik Kullanmayı Ne Zaman Bırakmalı ?

Bu süreç için net bir zaman söylenmemektedir. En doğru zamanı bebeğinizin davranışları sonucunda sizin belirlemeniz en doğru yol olacaktır. Burada önemli olan bebeğinizin emziği gerçekten ihtiyaçtan dolayı mı, yoksa alışkanlıktan dolayı mı kullandığını analiz etmeniz ve ona göre önlem almanız gerekmektedir. Ancak yine de uzmanlar tarafından önerilen en doğru zaman 2. Yaşın sonlarında bırakmış olmasıdır.

Emzik Kullanmak Sakıncalı mı ?

Çünkü bu süreçte bebeklerin ağız yapısı gelişmekte ve oturmaktadır. Eğer bebek bu dönemlerde emmeye devam ederse dişlerin yer değiştirmesi, aralarında açıklıklar oluşması gibi durumlar söz konuş olabilir. 3 – 4 yaşlarına kadar devam eden emzik kullanımlarında ise üst çene darlığı ve yüz yapışımda bozulmalar meydana gelebilir. Bu bebeklerde kulak ve burun hastalıkları daha sık görülür.   

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir