Demir Eksikliği Olan Çocuklar Ne Yemeli ?

Demir Eksikliği Olan Çocuklar Ne Yemeli
Demir Eksikliği Olan Çocuklar Ne Yemeli ? Demir eksiklği tedavisi.

Demir Eksikliği Olan Çocuklar Ne Yemeli 

Demir eksikliği çocuklarda en sık görülen anemi türüdür. Özellikle 6 – 24 ay arası çocuklarda görülen bu rahatsızlığın bazı nedenleri vardır. Bu nedenler arasında en sık karşımıza çıkan ve en etkili neden doğum sonrası oluşan beslenme yetersizliğidir.

Yenidoğan bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. 6. Aydan sonra ise ek gıdalarla beslenmesi takviye edilmelidir. Eğer gerekli, yeterli ve doğru takviye yapılmazsa başta demir eksikliği olmak üzere birçok sağlık sorunu çocuklarınız beklemektedir.

Ek gıdaya başlamış olan çocuklarda demir eksikliği yaşanmaması için anne sütünün yanında demir içerikli besinler verilmelidir. Anne ve babalarının bu besinleri ve onların en doğru tüketim şekillerini mutlaka öğrenmeleri gerekmektedir. Dilerseniz çocuğunuzun demir depolarını en sağlıklı hangi besinlerle doldurabiliriz birlikte bakalım.

İlk 6 Ay İnek Sütü Tüketmemeli

Çocuğunuzun okul çağlarında demir eksikliği ile mücadele etmesini istemiyorsanız bunun için öncelikle yenidoğan döneminde sağlıklı beslenmesini sağlamalısınız. Bebeğinizin bu süreçte demir depoları dolu olursa bu ileride onu sağlıklı bir çocuk yapacaktır. Bu nedenle ilk 6 ay bebeğinizi mutlaka anne sütü ile besleyin. İnek sütünün demir değeri çok düşüktür. İnek sütü ile beslenmesi demir eksikliği ile birlikte birçok açıdan kesinlikle önerilmemektedir.  

Demir Eksikliği Olan Çocuklar Ne Yemeli 

Et, Balık ve Yumurta Yedirin

Demirin en fazla bulunduğu besinlerin başında kırmız et gelmektedir. Çocuğunuzun düzenli olarak kırmızı et tüketmesi demir depolarına çok iyi gelecektir. Örneğin her gün iki köfte büyüklüğünde kırmızı et alan bir çocuğun demir değerleri yerinde olacaktır. Kırmızı etin yanında balıkta güçlü bir demir kaynağıdır. Çocuğunuzun haftada en az bir kez balık tüketiyor olması onun için gereklidir. Ve yumurta hem en kolay ulaşılan besinlerin başında gelir hem de en kuvvetli demir kaynaklarından birisidir. Her sabah güne bir adet haşlanmış yumurta ile başlayan çocuğunuz sağlıklı ve doğru besleniyor demektir.

Yeşil Yapraklı Sebzelerden Yedirin   

Yeşil yapraklı her sebze, taze olduğu sürece çocuğunuzun demir ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacaktır. Halk arasında da en çok bilinen ıspanak çocuğunuzun keyifle yiyeceği bir demir kaynağıdır. Özellikle kıyma ile pişirerek çift kat etki sağlayabilirsiniz. Burada bilmeniz gereken önemli bir detay vardır. Sebzeler C vitamini içeren besinler ile birlikte alınırlarsa demir çözülümü daha hızlı ve fazla olacaktır. Yani yeşil bir seze yemeğini, yanında taze sıkılmış, lifleri içerisinde olan bir bardak portakal suyu ile birlikte yedirirseniz demir açısından çok daha faydalı olacaktır.

Demir Eksikliği Olan Çocuklar Ne Yemeli    

Karnabahar, Brokoli Ve Havuç Yedirin

Bu üçlü sebze grubu çocuklar tarafından pek sevilmemektedir. Ancak üçü de çok kuvvetli demir kaynağıdır ve çocukların sıklıkta tüketmesi gerekmektedir. Bu tür besinleri hazırlarken kızartmadan uzak durmalı, haşlama veya tencere yemeklerini tercih etmelisiniz.

Kuruyemişi Çocuğunuzun Hayatından Eksik Etmeyin

Bazı kuruyemişler özellikle demir açısından çok kuvvetli besinlerdir. Bunların en önemlileri fındık, fıstık, kuru üzüm, kuru kayısı, çiğ badem, ceviz ve kuru eriktir. Bu kuruyemişler demir eksikliğinin en büyük düşmanıdır. Abur cubur yerine çocuklarınıza kazandıracağınız en güzel alışkanlıklardan birisi bu kuruyemişleri tükettirmek olacaktır. Ancak fazla tüketimi kalori bakımından yüksek oldukları için önerilmemektedir.

Sütü Yemek Aralarında İçirin

Okul çağına gelmiş olan çocukların günlük tüketmeleri gereken süt miktarının yarım litreyi geçmemesi gerekmektedir. Çünkü bu miktardan fazlası çocuğunuzun almış olduğu demirin emilimini azaltmaktadır ve demir eksikliğine davetiye çıkarmaktadır. Özellikle yemek aralarında tüketilen maksimum yarım litre süt sağlığına faydalı olacaktır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir