Çocuklarda El Yıkama Alışkanlığı

El Yıkama Alışkanlığı
Çocuklarda El Yıkama Alışkanlığı

Çocuklarınızın yaşamakta olduğu ishal, parazit ve solunum yolları hastalıkları gibi birçok rahatsızlığın nedeni şüphesiz ki etraflarından almış oldukları mikroplardır.  Bu mikropların bulaşma yayılmasında rol alan en önemli taşıyıcı ellerimizdir. Bu mikroplardan korunabilmenin en önemli yolu ellerimizin temizliğidir.

Birçok hastalığa neden olan mikroplar gündelik yaşam içerisinde her alanda karşımıza çıkmaktadır. Toplu taşıma araçlarında, okullarda, parklarda ve çocuklara ait tüm yaşam alanlarında konumlanmış olan bu mikroplar kolaylıkla yayılmaktadır. Elleri ile sürekli bir şeylere temas eden çocuklar ancak ellerindeki temizlik ve hijyeni sağladıklarında bu mikroplardan korunabileceklerdir.

Çocuklarda El Yıkama Alışkanlığı

Ellerini temiz tutmak çocuklukta başlayan ve yetişkinlik döneminde de devam etmesi gereken bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığın çocuklara küçük yaşta kazandırılıyor olması onların sağlığı açısından son derece önemlidir. Bu süreç anne ve babalar için sabır gerektiren zorlu bir süreçtir. Bu süreç ancak doğru ve yerinde yönetilirse çok daha kolay olacaktır. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Mutlaka Sabun Kullanın

El yıkamak kadar doğru teknikle yıkamakta önemlidir. En sağlıklı el yıkama sbaun kullanılarak yapılmaktadır. En az 20 saniye boyunca sabun kullanılarak yıkanan eller yeterli temizliğe kavuşacaktır. Ortak kullanım alanlarında kalıp sabunlardan uzak durmalısınız. Bu tür alanlarda sıvı sabunlar en uygun olanlardır, onları kullanmaya özen göstermelisiniz.

Çocuklarda El Yıkama Alışkanlığı

Ona Rol Model Olun

El yıkama alışkanlığı çocuklara okul döneminden önce mutlaka kazandırılmış olmalıdır. Bunu sağlayabilmek için öncelikle anne ve babaların bu alışkanlığı edinmiş olması ve çocuğunu buna teşvik ediyor olması gerekmektedir. Çocuklarına sık sık ellerini yıkamaları konusunda telkinlerde bulunmaları en doğru yollardan birisidir. Hatta anne ve babaların çoğu kez çocuklarıyla birlikte kalkıp ellerini yıkaması onları bu sürece alıştırmanın en güzel yoludur. Böylelikle çocuklar en doğru teknikleri anne ve babalarından öğrenmiş olacaklardır. Bebeklik dönemlerinde ise anne ve babaların bebeklerinin ellerini silmek yerine yıkaması bebeklerin bu sürece adapte olmalarına yardımcı olacaktır.

Çocuklarda El Yıkama Alışkanlığı

El Yıkama Eğitimini Eğlenceli Hale Getirin

Çocukların en güzel öğrenme yöntemi oyun ve eğlence ile birlikte alınan eğitimlerdir. Anne ve babalar el yıkama eğitimlerini verirken bunu eğlenceli bir sürece dönüştürmelidirler. Bunun için önerilen en iyi yöntem lavabo çevresine çocuğunuzun sevdiği bir oyuncağı koymak olabilir. Veya ellerin hangi durumlarda ve nasıl yıkanması gerektiğini gösteren eğlenceli resimler onun ilgisini çekecektir. Bu süreçte uygulanacak baskı çocuğunuzu el yıkama alışkanlığına karşı direnir bir hale getirebilir. Bu nedenle her zaman sakin bir şekilde ona neden ellerini yıkaması gerektiğini anlatıyor olmanız gerekmektedir.

Uygun Şartları Oluşturun

Çocuğunuza el yıkama alışkanlığı kazandırırken yıkama alanını eğlenceli bir hale getirmeniz önemli bunun yanında çocuğunuzun lavaboya uzanabiliyor olması ve ellerini kendi başına yıkayabilmesi sürece adapte olması açısından önemli olan bir diğer konu. Eğer boyu lavaboya yetişmiyorsa ayaklarının altına bir yükselti koyarak onun için en uygun ortamı yaratmaya çalışın.

El Yıkamanın Önemini Anlatın

Çocukların alışkanlık edinme süreçlerinde neyi neden yaptığını çok iyi anlaması gerekiyor. Ancak bu durumda alışkanlıklar kolay ediniliyor. Bu süreçte baskıdan uzak, sakin bir dille ona ellerini neden yıkaması gerektiğini anlatmalısınız. Bunun yanında konuyla ilgili çizgi filmler, renkli ve dikkat çekici gazete ya da dergi ilanları ve kamu spotları onlar için oldukça yararlı olacaktır, sürece adaptasyonu kolaylaştıracaktır. 6 aylıktan itibaren ona okuyacağınız bir kitapla bile çocuğunuzun dikkatini bu yöne çekmeniz mümkün olacaktır.

Çocuklarda El Yıkama Alışkanlığı

Ellerin Temizliğinden Emin Olun

Ellerin güzel temizlenebilmesi için sabunla sıvazlayarak yıkanması gerekmektedir. Çocuğunuza her iki avuç içini, parmak aralarını ve el bileğini sabunla yıkaması gerektiğini, aksi durumda ellerinin yeterince temizlenmeyeceğini öğretmelisiniz. Yıkama işlemi bittikten sonra temiz bir havluyla kurulanan eller tüm mikroplardan arınmış olacaktır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir