Çocuklarda Astımın Tedavisi

Türkiye’de çocukların yüzde 6-18’i astım hastalığı ile mücadele etmektedir. Astım özellikle ilk 6 yaşta geçici olabilir. Hastalığın tedavisinde son derece etkili ve güvenilir ilaçlar kullanılmaktadır.

Astımın bronşlarda kronik iltihabi bir reaksiyon olduğunu belirten Dr. Nurettin Okur, ancak bu iltihabi reaksiyonun mikrobik etkenlerden kaynaklanmadığını, iltihabın oluşmasındaki etkenler ve sonuçlar yetişkinlerden farklı olduğu için çocuk astımı ve erişkin astımının benzer yanları olsa da ayrı hastalık olduğunu kaydetti.

Çocuk astımının erişkin astımından tamamen farklı olduğunu belirten Dr. Okur, “Çocuklar çok sıkışmadan ve ağırlaşmadan astım teşhisini koymak ve tedavi etmek gerekir. Hastanemize erken teşhis edilmemiş ve bu nedenle ağırlaşmış birçok çocuk hastamız gelmektedir. Bronşit, alerjik bronşit, bronşit başlangıcı, zatüre başlangıcı gibi terimler astımlı çocukların bizim ülkemizde çok sık aldığı yanlış teşhislerdir.

Bu terimlerin ulusal ve uluslararası literatürde yeri yoktur. Bunlar çocuklara geç astım teşhisi konmasına, tedavide gecikmeye ve akciğerlerin sağlıklarını kaybetmesine neden olmaktadır. Bunun nedeni astım tanısının konulamaması ve en önemli sebebi ise anne, babaların astım fobisidir.

Normal şartlar altında bir sağlık sorunu olmayan çocukta sık yenileyen bronşit ve zatüre asla olamaz. Bu ancak bronşların ve akciğeri ilgilendiren özel hastalık ve durumunda olabilir. Yenileyen hırıltılar, hışıltılar, bronşitler çocukta astım olarak kabul edilmemelidir” dedi.

Tedavide koruyucu ve rahatlatıcı ilaçların kullanılması gerektiğini belirten Uzman Dr. Nurettin Okur, en temel ilaçların ise siteroit olduğunu söyledi. Okur, “Aileler siteroite karşı ön yargılı olduklarından, sistemik kullanılmadığı için klasik yan etkilerin olmayacağı anlatılmalıdır” şeklinde konuştu.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir