Çocuklara evin içinde zaman geçirmeleri için alternatifler sunun

Psikoloji Mütehassısı Dr. Süleyman Kahraman, ebeveynlerin mekteplerin örtük olması ve evlatların sokağa çıkmasının yasaklanmasıyla tahminen de hiç olmadığı kadar evlatlarıyla birebir saklı ortamda devir geçirdiğini hatırlatarak, ”Okulların uzaktan eğitime geçmesi ve birçok ebeveynin meskenden çalışması yahut işine gidememesi, meskende teknoloji tasarrufunu artırdı. Teknoloji tasarrufunu kastederken umumide TV izleme, bilgisayar, tablet ve telefondan içtimaî etkileşimde bulunma, oyun oynama, görüntü izleme, internette gezinti yapma, ders çalışma, oyun konsollarını kullanma üzere aktiflikleri sayabiliriz. Bu aktifliklerin tamamını bundan sonra bahsedilecek mevzular için ‘ekran süresi’ kavramıyla nitelendirebiliriz” diye konuştu ve salgın devrinde ebeveynlik üzerine değerlendirmelerini paylaştı.

Evlat meskenin içinde o kadar saat nasıl hengam geçirecek

‘Şu kritik soruyla başlayalım: ‘Çocuk ekrana bakmayacaksa hanenin içinde o kadar saat nasıl hengam geçirecek?” Öncelikle ekran vadesini azaltmak istiyorsak evlatlara ekran dışında vakit geçirebilmeleri için imkânlar sağlamalıyız. Bu imkânlar, ferdî oyunlar, küme oyunları, oyuncaklar, yaratıcılık aktiflikleri, sefalı farklı etkinlikler, programlar, deneyler, okuma saatleri, drama saatleri, aile küme vakitleri, mesken işleri, yeni öğrenme fırsatları üzere seçenekleri kapsıyor.

Alternatifler sunun

Ebeveynlerin bahsettiğimiz bu “imkânları” genişletmek için kendi aile durumlarına nazaran araştırmaları değer arz etmektedir. Evlada, “Bırak artık o elindeki tableti!” üzere bir tabir kullanıyorsanız, o devir ona alternatifleri de sunmanız ve onu motive etmeniz de gerekiyor aksi halde tarafların hudut harbi yaşamasından farklı bir şey olmuyor. Bilhassa ekran vadesi dışında evlat ebeveynleriyle birlikte sefalı vakit geçirebilecekse esasen bu evlat için epey tercih edici olabilir.’

‘Çocuklara günü nasıl geçireceklerine ait onlarla planladığınız bir günlük program yapmanız işinizi kolaylaştırabilir. Evlatların da hemfikir olduğu bir programla vaktinin nasıl geçirileceği netleşmiş olur ve ekran vadesi itilafa varılan ölçüde tutulabilir. Evlatların programa uymasına teşvik edilmesi için çeşitli pekiştirme sistemleri düşünülebilir. Burada özelikle marka/jeton biriktirme pekiştirme prosedürü kullanılabilir. Bu usulde evlat, yaptığı istenilen davranışlar sonrasında puan kazanma üzere marka kazanır ve belirlenen bir marka sayısına ulaşınca da bir armağan kazanır.

Evlatların fizikî egzersiz yapmaları, sağlıklı beslenmeleri ve uyku sistemlerinin sağlanması ekran mühletinin olumsuz tesirlerini azaltmak için epey kıymetlidir. Ebeveynler kesinlikle günlük fizikî egzersiz konusunda evlatları teşvik etmeliler mümkünse birlikte yapmalılar. Istikrarlı beslenme için mahsusen ekran müddeti dışında beslenmeleri için tedbirler almalılar. Evlatların tertipli uyku alışkanlıklarının sağlanması ve sürdürülmesi de fizikî ve ruhsal sıhhatlerinin korunması için gereklidir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir