Çocuk Odalarını Nemlendirin

Kaloriferlerin evlerde nemi alması ve havayı kurutmasının en çok minikleri etkilediği açıklandı. Kış aylarında, kuru havanın çocukların beynini uyuşturduğu ve ileriye dönük ciddi hastalıklara sebep olduğu ifade edildi.

Şimdiye kadar pek çok evde kullanılan kömür sobaları, kullanım rahatlığı, temizliği hijyenik özelliğinden dolayı yerini kaloriferlere bıraktı. Ancak uzun süre kalorifer kullanımının havadaki nemi azalttığına dikkat çeken uzmanlar, bunun özellikle gelişim çağındaki çocuklarda ciddi rahatsızlıkların oluşmasına, var olan hastalıkların ise ağırlaşmasına ya da kronikleşmesine yol açtığını kaydediyor.
Kış aylarında sürekli yanan kaloriferlerin, ortamın havalandırılmaması nedeniyle nemi aldığını ve havayı kuruttuğunu belirten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Rasim Küçükusta, “Kış aylarında kaloriferlerin nemi alması ve havayı kurutması, çocuklarda, beyin uyuşması gibi ileriye dönük ciddi hastalıklara neden oluyor” dedi. Kapalı ortamlarda kuru hava solunmasının burun ve ağızda kurumaya yol açacağını bunun da solunum yolları hastalıklarının oluşmasına, burun, geniz ve gırtlak ile bronşlarda hasara neden olduğunu belirten Prof. Dr. Küçükusta, astım, burunda polit, sinüzit olan hastalarda da hastalık belirtilerinin artmasına, astım krizlerinin tedavisinin zorlaşmasına yol açtığını kaydetti.

Bol sıvı tüketin

“Sürekli solunan kuru hava, akciğerlere inerek ciddi hastalıklara neden olacak enfeksiyonların oluşumuna yol açar” diyen Prof. Dr. Küçükusta, “Kuru hava, akciğerlerden kan yoluyla bütün vücuda dağılan oksijenin azalmasına ve önemli organların oksijensiz kalmasına neden olur. Bundan da en çok henüz damarları tam gelişmemiş çocuklar ile bağışıklık sistemi zayıflamış yaşlılar etkilenir” yorumunda bulundu.Çocukların normal bireylere oranla daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğunu belirten Prof. Dr. Küçükusta, “En önemlisi de hızla gelişen beyinleri oksijensizliğe dayanamaz. Bu nedenle sık sık sıvı takviyesinin yapılmasında fayda vardır” şeklinde konuştu.

Odada su ısıtıcısı kullanın

 Çocukların gelişimini yaşlıların da hayat kalitesini düşüren bu durumda odadaki nemin mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Küçükusta, “Normal şartlarda havadaki nem oranı yüzde 40-50 civarında olmalıdır. Bu higrometre adı verilen nem ölçer cihazıyla tespit edilibelir. Ayrıca kalorifer üzerine ıslak bez konularak ya da petek suluğu takılarak, kuru havanın oluşması önlenebilir. Evlerinde katalitik kullananlar bunların üzerine çaydanlık ya da benzeri kaplar koyarak odayı nemlendirebilir veya elektrikli su ısıtıcıları odada kullanılabilir. Ayrıca iyi durulanmış çamaşırlar oda içinde bırakılarak odanın nemlenmesi
sağlanabilir” dedi.

Yayım tarihi

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir