Börek dondurucuda nasıl saklanır? Böreği dondurucuda saklamanın püf noktaları

Böreği dondurucuda uzun süreli ve sağlıklı bir şekilde muhafaza edebilmeniz için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekir. Özellikle sakladığınız poşetlerin ya da kutuların kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Peki börek dondurucuda nasıl saklanır? Böreği dondurucuda saklamanın püf noktaları nelerdir? Tüm detaylar yazımızda.

Börek Türk mutfağının en sevilen hamur işlerinden biridir. Farklı farklı hazırlanan iç harçlar hazırlanarak yapılan börek doyurucu olduğu kadar lezzetli de. Ülkemizde çayın yanına bile yapılan börekler, herkesin sevdiği atıştırmalıklardan biridir. Ancak bazen fazla fazla hazırlanan börek maalesef tabakta kalıyor. Yapılan böreğin fazlasının bozulmadan muhafaza edilebilmesi için uygun saklama koşullarında dondurulması gerekir. Bu sürenin uzun soluklu olabilmesi için yapılması gereken bazı püf noktalar vardır. İşte dikkate almanız gerekenler…

– Henüz sıcak olan böreği dondurucuya koymadan önce oda sıcaklığında soğumaya bırakmalısınız. Börek soğuduktan sonra saklama kabına ya da buzdolabı poşetine sarılarak dondurucuya koyulmalıdır.

– Pişirmediğiniz böreği buzdolabında tutarsanız bozulma süresini en aza indirmiş olursunuz. Yalnız bunu yapmadan önce büyük bir tepsinin içinde dilimler birbiriyle temas etmeyecek biçimde 1 gün bekletilmelidir.

– Böreğin dondurucuda bekletme süresi en az 2 aydır. Bu süre börekteki iç malzemeye göre farklılaşabilir. Mesela içinde peynir harcı olan börekler, 7 ay kadar dondurucuda bekletilirken kıymalı börekte bu süre daha azdır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir