Bebeklere toka ne zaman takılır? Bebeklerde toka ve bandana kullanımı

Süslü bir anneyseniz kız bebeğiniz için kokoş bandana ve saç tokalarının hayalini kuruyor olabilirsiniz. Sabırsızlıkla beklediğiniz kızınıza toka ve saç bandı takacağınız o günlerde dikkat etmeniz gereken kimi noktaları sizlere sıraladık. Pekala bebeklere toka ne vakit takılmalı? Bebeklerde saç bandanası nasıl kullanılır? Bebeklerde saç bağlama ve toka tasarrufu…

Başta bebeklerde olmak üzere çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılan kokoş bandanalar, göze her ne kadar sevimli gelse de bu üzere bandana ve tokaların bebeklere zarar verip vermediğini yeterli gözlemlemek gerek. Tıpkı şapkada olduğu üzere başa takıldığında elinin karşıtıyla itme, ağlama ve inat etme üzere davranışlar sergileniyorsa bebeğinizin bu durumdan pek de haz etmediğini anlayabilirsiniz. Süsü ve gösterişi seven bir ana olsanız dahi sadece moda diye bebeğinize zarar vermek istemeyeceğinizi biliyoruz. Günümüzde bebek saç aksesuarları arasında envai çeşit kurdeleli, düğümlü, penye kumaşlı olmak üzere bir güruh model saç bandı ve bandanası var iken almamak için kendinizi sıkıntı tutabilirsiniz. Pekala bu saç aksesuarlarını bebeklerde hiç mi takmayağız demek? Elbette, hayır. Mütehassısların açıklamalarına nazaran 6. aydan sonra saç aksesuarlarının tasarrufa tutarlı olduğu bilinmektedir. Bunun için de sizlere şık bir haberimiz var. Şayet dışarıdan hazır almak istemiyorsanız, bebeğinizin kendi saç bandını kendiniz tasarlayabilirsiniz! Bebeklerde saç aksesuarı tasarrufu ile ilgili bilinmesi gerekenler…

BEBEK VE EVLATLAR İÇİN HEM ÇOK ŞIK HEM DE KOLAY BANDANA YAPILIŞI

BEBEKLER NE HENGAM TOKA TAKABİLİR? BEBEKLERE KAÇINCI AYDAN SONRA TOKA TAKILIR? BEBEKLERDE TOKA VE BANDANA TASARRUFU

Bebeğin kafatasını olumsuz etkilememesi ve zarar görmemesi için birinci altı aylık süreçten sonra tasarrufa makul olan kimi saç aksesuarları ile tokalar takılabilir. 6 ayı geçse dahi bebeklerde tercih edilebilecek toka özelliklerinin ipuçlarını sizlere sıraladık:

Bebeğinizin saçları çıkmaya başladıysa ve bağlanacak kadar olduysa minimum seviyede olan yumuşak bantlar kullanılabilir. Saç bandının elastikliğinden ötürü oluşan büzülme sebebiyle, saçta duran bant yahut toka yanına saçından düşen bir aksesuar kullanmak daha ülküdür.

Psikomotor becerisi gelişmeyen evrede kolay takılabilen ve acıtmayan tokalar tercih edilebilir. Ama boğulma riskine karşılık ne olur ne olmaz diye mütemadi takibiniz altında tutun.

Bebeğinize toka takmaya karar vermeden evvel, hekiminizin onayını almanız daha hakikat bir davranış olacaktır.

BEBEKLERDE SAÇ YEKUNA ŞEKİLLERİ! SAÇLAR ISLAKKEN TOPLARSANIZ…

Bebeğine saç tokası takmak isteyen anaların bunu yapabilmeleri için bebeklerinin saç ve baş derilerinin güçlenmesini beklemesi gerekir. Bu müddet zarfında banyo sonrasında ıslak kalan saçlar bağlanmamalıdır. Tıpkı saç yekuna üzere ıslak iken şapkada takılmamalıdır. Saçlar epey ziyade ince telli olduğu için aksesuarlar saçlara zarara verebilir.

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir