Bebeklerde Uyku Pozisyonları

Bebeklerde Uyku
Bebeklerde Uyku Pozisyonları nasıl olmalıdır

Bebeklerde Uyku Pozisyonları  : Yenidoğan bebekler doğumdan sonra belirli bir süre dış dünyaya adapte olmakta zorlanırlar. Özellikle ilk üç ay kendilerini anne karnında gibi hissederler. Bu durum duruş ve özellikle uyku zamanlarında kendini gösterir. Onu yatağında sıklıkla, tıpkı anne karnında olan bir cenin gibi bacaklar karna çekilmiş, eller göğse doğru gelmiş bir şekilde yatıyor olarak görürsünüz.

Bebeklik dönemlerinde onun gelişimi için uyku da en az beslenme kadar önemlidir. Özellikle kaliteli ve düzenli her uyku bebeğinizin ileride sağlıklı bir birey olması için atılan ilk adımlardır. Ancak bu düzeni kurmak pekte kolay değildir.

Bu konularda kulaktan dolma birçok bilgi bulunmaktadır. Özellikle bebeklerin uyku pozisyonları konusunda deyim yerinde ise her kafanda bir ses çıkmakta. Ancak bu konu öyle kulaktan dolma bilgilerle hareket edebileceğiniz bir mevzu değildir. Bebeğinizin sağlıklı gelişiminin yanında, hayati derecede önem taşıyan hassas bir konudur.

Bebeklerde Uyku Pozisyonları

BEBEKLER İÇİN EN DOĞRU UYKU POZİSYONLARI

SIRTÜSTÜ POZİSYON: Bebeğiniz için en sağlıklı ve güvenilir uyku pozisyonu onu sırtüstü yatırmanız olacaktır. Aslında zamanla daha çok hareketlenen ve uyurken dönmeye başlayan bebekler kendilerini en rahat hissettikleri uyku pozisyonu için direnmektedirler. Ancak bebeğiniz hangi pozisyona yönelirse yönelsin, onlar için en doğru yöntem her zaman sırtüstü pozisyonda yatmalarıdır.  

Yenidoğan bebeklerde görülen ani bebek ölümleri sendromuna karşı alınan en güzel önlemlerin başında bebeğinizi sırtüstü yatırmak gelmektedir.

Bu pozisyonda ebeveynlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta bebeği direk düz yatırmamalarıdır. Baş kısmına doğru, bu kesinlikle bir yastık değil, çarşafın altından oluşturulacak yaklaşık 30 cm’lik bir yükselti çok ideal olacaktır.

Sırtüstü uyku pozisyonunda anne babaların yaşadığı en büyük endişe kusarak boğulmalardır. Bebekler ilk 3 aylık dönemlerinde kusmuklarını dışarı itme yetisine sahip değillerdir. Uyku anında veya uyanıkken yaşanan bir kusma olayında bunu dışarı atamadıkları için yutarak boğulma riskleri söz konusudur. Ancak baş kısmına doğru oluşturacağınız bu yükselti kusmuğun kolaylıkla dışarı akmasını sağlayacaktır.

Bebeklerde Uyku Pozisyonları

Yenidoğan bebeklerde uyku pozisyonu bebeğin kafa şekli oluşurken de çok etkilidir. Hep aynı pozisyonda yatıyor olması, kafasında, yattığı yöne doğru düzlenmelere neden olmaktadır. Sırtüstü uyku pozisyonu bu açıdan oldukça sağlıklıdır. Sırtüstü yatan bebeğinizin kafasını her defasında farklı yönlere çevirerek daha yuvarlak bir kafa şekli oluşmasına yardımcı olabilirsiniz.

YAN POZİSYON: Çok uzun yıllar bebekler için en sağlıklı uyku pozisyonunun yan uyku pozisyonu olduğu konuşulmuştur. Aslında gerekli önlemler alınırsa bu doğru bir bilgidir.

Bu pozisyonda karşımıza çıkan en büyük risk bebeklerin yan yatarken dönme ihtimallerinin çok yüksek olmasıdır. Bu pozisyonda yatan bebekler uyku esnasında yüzüstü dönebilmektedirler. Böyle bir durumda henüz kafa kontrollerini yapamadıkları için ağızları kapanabilir ve nefes alamaz duruma gelebilirler.

Eğer bebeğinizi yan pozisyonda yatırmak istiyorsanız, havlu vb. eşyalarla onların dönmelerini engelleyecek destekler oluşturmalısınız.   

 

Bebeklerde Uyku Pozisyonları

BEBEKLER İÇİN EN TEHLİKELİ UYKU POZİSYONU: YÜZÜSTÜ POZİSYON

Özellikle gaz problemi yaşayan bebekler için yüzüstü uyumanın güzel bir çözüm olduğunu düşünen ebeveynler bulunmaktadır. Evet, bebekler yüzüstü yattıkları zaman karınları yatak yüzeyiyle temas eder ve gaz çıkarmaları kolaylaşır.

Bunların yanında yüzüstü yatmak bebeğin kaslarını güçlendirecektir. Başlarını yukarıya kaldırma çabası psiko-motor becerilerini erkenden kazanmalarına yardımcı olacaktır. Ancak unutulmaması gereken şey, özellikle yenidoğanlarda baş kontrolünün olmamasıdır. Bebeklerde bu yeti 3. aydan itibaren gelişmeye başlamaktadır ve tam olarak gelişimi neredeyse 1 yaşına kadar sürmektedir. Bu nedenle uzmanlar 1 yaşına kadar bebeklerin yüzüstü yatırılmalarını önermemektedirler.

Yüzüstü yatırılan ve bu şekilde uykuya dalan bebeklerde solunum yolları tıkanmaları görülebilir. Farkında olmadığınız bir anda yan duran başını çevirebilir ve baş kontrolleri olmadığı için tekrar yana çevirme ihtimali olmayabilir. Ve ağzı kapanan bebek nefessiz kalma riski ile karşı karşıya kalacaktır.

Bu durumda yapılması gereken en sağlıklı şey, bebeğiniz uyanıkken onu kendi kontrolünüzde ve kısa bir süre yüzüstü yatırmak olacaktır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir