Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebeklerde Uyku

Bebeklerde Uyku Düzeni : Bir bebeğin doğduğu andan itibaren fiziksel ve zihinsel gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için uyku düzeni çok önemlidir. Yeterli ve düzenli uyumayan her bebek hem kendini hem de ebeveynlerini huzursuz etmektedir. Ve bu huzursuzluk tüm gelişimine direk olarak yansımaktadır.

Bebek sahibi olmak şüphesiz ki çok keyifli bir duygudur. Sağlıklı ve mutlu bebeklerin etraflarına saçtığı o müthiş enerji her şeyin önünde bir değerdir. Ancak uyku ile pek arası olmayan bebekler için durum pek te öyle değildir. Bu nedenle bilinçli her ebeveyn doğumdan itibaren bebeklerine sağlıklı bir uyku düzeni kazandırmalıdır. Unutmayalım ki, uyku da aynı oyun gibi bebeklerin öğrenmesi gereken bir aktivitedir. Bu nedenle bebeğin doğumu ile birlikte onun için bir uyku rutini oluşturmalıdır. Bu rutine alışan her bebek için uykuya geçiş çok daha kolay olacaktır.

Bebeklerde Uyku Düzeni

Uyku Öncesi Neler Yapılmalı  ?

Sevgili anne babalar, eğer bebeğinizi rahatsız eden bir sağlık sorunu yoksa altı kuruysa ve karnı toksa onun uyumaması için hiçbir neden yoktur. Her uyku öncesi dikkat edeceğiniz birkaç nokta bebeğinizin kısa sürede uykuya geçmesine yardımcı olacaktır. Bunun için sizlere birkaç ipucu verelim;

  • Uyku öncesi bebeklerinizin alt bakımını mutlaka yapmalısınız. Altı kuru olmayan her bebek uykuya geçmekte zorlanır. Veya uykuya geçmiş olsa bile uyku süresi çok kısa olacaktır. Uykusunu almadan, böyle bir dış etken nedeniyle uyanmak zorunda olması onu huzursuz edecektir.
  • Uyku öncesi karnı doyan ve gazı alınan her bebek uzun ve kaliteli bir uykuya geçiş yapar. Uyku arasında karnı acıktığı için uyanmak onu mutsuz edecektir.
  • Bebeklerinize uyku öncesi yaptıracağınız ılık bir banyo onu çok rahatlatacaktır. Ve banyo sonrası her bebek mışıl mışıl uyumaktadır. Bazı ebeveynler bebeklerine her gün banyo yaptırmak istemeyebilir. Ancak bu onlar için çok gereklidir. Her gün, özellikle akşam saatlerinde yaptırılan banyo uyku düzeni konusunda önemli bir adımdır.
  • Bebekler masajı çok sever. Her gün, onlara özel üretilmiş, mis kokulu bir yağ ile tüm vücuduna yapacağınız bir masaj uykuya geçişini hızlandırmaktadır.
  • Son olarak uygun bir gün ışığı bebeğinizin uykuya geçişine yardımcı olmaktadır. Yarı aydınlık ortamlar onlar için idealdir.

Bebeklerde Uyku Düzeni

Aylara Göre Uyku Düzeni

Aslında her bebek farklıdır. Büyük çocuğunuza kurduğunuz uyku düzenini yeni bebeğinize uygulayamayabilirsiniz. Veya bir ay önce kurmuş olduğunuz düzen yeni ayda size uygun olmayabilir. Bebeğiniz büyüdükçe uyku düzeni değişecektir ve sizin buna ayak uydurmanız gerekmektedir. Burada önemli olan sabit kalması gereken noktalardır. Örneğin size ait rutin ev düzeni, bebeğe olan yaklaşımınız ve ev ortamınız hep aynı düzende olmalıdır. Böylelikle diğer değişkenliklere kolaylıkla ayak uydurabilirsiniz.

Bebeklerde Uyku Düzeni

İlk 3 Ay

Yeni doğmuş bir bebek henüz gece – gündüz ayrımını yapamamaktadır. Bu süreçte gündüzleri gecelerden daha çok uyuyabilir. Bebekler ilk dönemlerinde yaklaşık olarak 17-18 saat uykuya ihtiyaç duymaktadırlar. Aralıksız 4-5 saat kadar uyuyabilmektedirler

Bu dönemde size tavsiyemiz bebeğinizin gündüz-gece kavramını edinmelerine yardımcı olmanız olacaktır. Bunun için gündüz uyanık kalma sürelerini uzatmaya çalışmalı ve gece gündüz ritmini yakalayabilmek için ilk adımları atıyor olmalısınız. Zaten elinizden bunun ötesinde pek bir şey gelmemektedir.

Bebeğinize 6. ayına kadar saatli bir uyku düzeni kuramazsanız. O yüzden bu süreçte yapmanız gereken tek şey uyku öncesi rutinlerinizi tam olarak yerine getirmek olmalıdır. Çünkü onların kendi içlerinde bir döngü vardır. Acıktıklarında kendiliğinden uyanırlar ve ihtiyaçları giderildikten sonra tekrar uykuya dalarlar. Bu döngüye müdahale etmek, uyuyan bebeği emzirmek veya altını değiştirmek için uyandırmak son derece gereksiz bir davranış olacaktır. 

3 – 6 Ay

Bu aylarda bebeklerin görme, duyma ve algılama yetileri gelişmektedir.  Her sese, her görüntüye karşı ilgi duymaya başlarlar ve dikkatleri kolaylıkla dağılmaktadır. Hal böyle olunca uykuya geçmekte biraz zorlanırlar.

Tüm bu yeni yetiler uyanık oldukları süre içerisinde bebeğinizde yorgunluğa sebep olur. Aynı anda birçok uyaran ona fazla gelmektedir. Sizi ve diğer aile bireylerini takip etmek, etraftaki sesleri dinlemek ve bunların hepsini aynı anda yapıyor olmak onun için oldukça yorucudur. Bilmelisiniz ki yorgun bebeklerin uyuması zordur. Uykuya geçmeden önce uygun sıcaklıkta ve sakin bir ortamda biraz dinlenmelerinde ve sinir sistemlerinin düzene girmesinde fayda vardır.  

3. aydan sonra bebeğinizin uyku eğitimine yavaş yavaş başlamalısınız. Gece pijamalarını giydirerek, ışıkları iyice kısarak, düşük seste bir ninni açarak ve ninni harici sessizliği sağlayarak bebeğinizi uykuya hazırlamalısınız. Artık yatağında kendi başına uyumayı öğrenebilecek düzeydedir.

3-6 ay arası bebeklerin uyku sürelerinde kısalmalar başlamıştır. Bu dönemde ortalama 15 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Ve genellikle bunun 5 saatini gün içerisinde, 10 saatini ise gece uyurlar.

6 – 9 Ay

6. ay uyku konusunda kritik ve önemli bir dönemdir. Çünkü bebekler ancak 6. aylarından sonra uyku düzeni edinebilecek bir bilince ulaşırlar. Bu aya kadar uzun süreler uyku ihtiyacı olan bebekler sadece ihtiyaçları doğrultusunda hareket ederler.

6. aydan itibaren gündüz uykuları kısalmakta, gece uykuları uzamaktadır. Her sağlıklı birey gibi onlar içinde gündüz aktivite, gece uyku zamanı olmaya başlamıştır. Bu dönemde bebeğinizin günlük uyku ihtiyacı 13 saat kadardır. Eğer günde iki kez gündüz uykusu alırsa onun için en sağlıklısı bu olacaktır. Kalan saatleri gece uykusunda tamamlanması gerekir. Ve gece 6-7 saat arası kesintisiz uyku uyuyabilir.

6. ay itibari oluşturacağınız uyku düzeninde en önemli unsur kararlılık olmalıdır. Bebeğinizi her gün aynı saatlerde uyutmalı, uyutmadan önce uyku öncesi rutinlerinizi mutlaka yapmalısınız. 

9 – 12 Ay

Artık 1 yaş için hazırlanan bebeğiniz gittikçe bilinçlenmeye başlamış demektir. Daha sık rüya görmekte ve bazen uykuya dalmakta zorlanmaktadır. Tek başına yatmak onları en çok bu dönemde rahatsız eder. Hal böyle olunca geceleri daha çok ilgi isteyebilir. Yatağına konar konmaz ağlama krizlerine girebilir. Yaşayacağı terkedilme korkusu ile annesini sürekli yanında olmasını arzulayabilir.  

Sağlıklı bir uyku düzeni oluşturabilmek için ebeveynlerin bu dönmede nasıl davranmaları konusunda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Kararlılık bu aşamada da çok önemlidir. Bebeğin uyku saatini geçirmemeye dikkat edilmelidir. Yine tüm dış uyaranlar kontrol altına alınmalı ve uyku öncesi rutinleri uygulanmalıdır. Bunun yanında en önemli nokta bebeğin kendini güvende hissetmesidir. Ona her zaman yanında olduğunuzu hissettirmeli ama aynı zamanda tek başına uyumasını sağlamalısınız. Bunun için oda paylaşımı güvenli bir adımdır. Aynı odada ama ayrı yataklarda geceyi geçirmek doğru yöntem olacaktır.

12 – 24 Ay

Bu dönem bebeğinizin dış dünyaya açıldığı bir dönemdir. Yürümek, koşmak ve merdiven çıkmak gibi bağımsız birçok beceri bu dönemde gelişir. Tüm bu aktiviteler içerisinde ilgisini çeken birçok farklılık varken uyumamak için direnç göstermektedir.

Artık ihtiyacı olan uyku süresi 12-13 saate kadar düşmüştür. Gündüz 2 kez 1-2 saatlik uyku ona yeterli gelmektedir. Hatta 18. ayından itibaren gündüz uykuları 1’e düşmektedir.

Bu yaş aralığı bebeklerin duygusal gelişimlerinin de başladığı bir süreçtir. Bu süreçte birçok bebek stres yönetiminde zorlanır, öfke nöbetleri geçirebilir. Bu stres beraberinde uyku problemlerini getirmektedir. Bu tür durumlarda çocuğunuzla ten ve göz teması kurarak, öfkesine sakinlikle eşlik ederek ve ona güven vererek sakinleştirme yoluna gitmelisiniz. Ancak sakin çocuklar rahat ve kolay bir şekilde uykuya dalabilir.

SORUNUZU DOKTORUMUZA SORUN