Bebeğinizin Tırnak Kesimi

Bebeklerin tırnaklarını keserken, bebeklerin sakin olacakları ve anneye de kolaylık olacağı için uyuyor olmasında fayda vardır. Yeni doğan bebekler el ve kol hareketlerini henüz tam olarak kontrol edemediği ve daha çok anne karnındaki cenin pozisyonunu almaya yöneldiği için tırnakları uzun olursa yüzünü çizebilir yada herhangi bir yerine zarar verebilir.

Bunun için bebeklerin tırnakları haftada iki kez kesilerek, tırnak uzunluklarının kontrol altında tutulmasında bebek sağlığı açısından fayda vardır. Eğer anne bebeğinin tırnaklarını kesemiyorsa, bebeğin kendine zarar vermemesi için ona eldiven takabilir. Bebeklerin tırnak kesiminde kullanılabilecek özel bebek makasları vardır. Bunlar kullanılırken steril bir şekilde kullanılmalıdır. Bunu sağlamak içinde makasın her kullanılacağı zaman kaynar sudan geçirilmesi yada kaynatılması yeterli olacaktır.

Bebeklerin tırnak uzunluklarını kontrol altında tutmada bir diğer yöntemde her gün törpülemektir. Bunun içinde özel kağıt törpüler vardır. Bu şekilde bebekler uykudayken her gün sabahları tırnaklarını törpüleyerek de uzaması kontrol altında tutulabilir.

Yayım tarihi
BEBEK olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir