Bebeğin Odası Ne Zaman Ayrılır ?

Bebeğin Odası
Bebeğin Odası Ne Zaman Ayrılır ? Süresi nedir

Bebeğin Odası Ne Zaman Ayrılır ? Eğer bir bebek bekliyorsanız veya bebeğinizi çoktan kucağınıza aldıysanız kafanızı meşgul eden ve tartışmaya açık birçok konuyla karşı karşıyasınız demektir. Bu konulardan birisi de bebeğinizi hangi dönemde ayrı bir odaya taşımanız gerektiğidir.

Aslında bebeğiniz doğmadan, daha onun varlığından yeni haberdar olmuşken başlarsınız odasını hazırlamaya. Minik yatağını özenle seçersiniz, onun için en kaliteli ve rahat olanı hangisiyse ona yönelirsiniz. Ardından kıyafetlerini tek tek dizdiğiniz dolabını hazırlarsınız. Odaya birde koltuk koyarsınız, onu emzirirken ve dinlenirken kullanmak üzere.

Ancak bebeğiniz dünyaya geldiğinde işler hiçte umduğunuz gibi gitmez. Size o kadar minik ve savunmasız gelir ki, ona dünyanın en güzel odasını hazırlamış dahi olsanız, o odada onu tek başına bırakmayı hiç düşünmezsiniz.

Bebeğin Odası Ne Zaman Ayrılır ?

Kendi odanıza kurduğunuz küçük bir beşikle onu odanızda misafir etmeye başlarsınız. Hatta bazen herkes rahat etsin diye, kısa bir süreliğine babanın odadan taşınmasına karar verirsiniz. Bu şekilde aylar geçer, hatta bazen yıllar geçer. Eğer bu konuda dengeyi kuramazsanız sonunda ortaya annesinden ayrılmak istemeyen bir bebek, eşinden ayrı kalan bir baba ve sonuç olarak mutsuz ve doyumsuz bir aile ortaya çıkar.  

Bu nedenle zaman geçirmeden bu süreci en sağlıklı şekilde yönetebilmelisiniz. Öncelikle bilmelisiniz ki bu konunun keskin sınırlarla çevrili net bir cevabı yoktur. Süreç tamamen anne ve bebeğin durumuna bağlı kılınmaktadır. Ebeveynlerin tek yapması gereken şey, bu aşamalarda duygusal davranmadan, zamanı geldiğini hissettikleri anda bebekleriyle odalarını ayırmak olmalıdır.

 

Bebeğin Odası Ne Zaman Ayrılır ?

BEBEĞİN AYRI ODADA YATMASI

Neredeyse her ebeveyn bu konuya ilk başlarda duygusal yaklaşmaktadır. Özellikle anneler için bebeklerinden ayrı yatmak oldukça zor bir karardır. Ancak bu süreç fazla uzatılmadan, en doğru zaman geldiğinde hayata geçirilmelidir.

Çünkü bebeğin odasının ayrılması ona bireysellik ve özgüven kazandıracaktır. Bebekken bu kazanımları elde etmesi ise gelecekteki yaşantısında kişiliğinin olumlu yönde etkilenmesini sağlayacaktır.

 

Bebeğin Odası Ne Zaman Ayrılır ?

BU SÜRECİ ETKİLEYEN EN ÖNEMLİ FAKTÖRLER

Bebeğinizin odasını ne zaman ayıracağınızın kararı size bağlıdır. Ve bu süreci etkileyen bazı faktörler söz konusudur. Bebeğinizin beslenme süreci bu faktörlerin başında gelir. İlk 6 ay anne sütü alımı açısından çok önemlidir. Bu süreçte bebeğin anne yanında olması gerekmektedir. Bebeğiniz ek gıdaya başladığında sizde odanızı ayırmak için hazırlanmaya başlamalısınız.

Psikolojik boyut ise en az beslenme kadar önemli bir diğer faktördür. Bebeğinizin yine en az altı ay anne – babasının odasında ama kesinlikle kendisine ait bir yatakta yatıyor olması hem annenin, hem de bebeğin psikolojisi açısından çok önemlidir. Böylelikle anne ‘ nefes alıyor mu, ağlarsa, üstünü açarsa’ gibi birçok endişenin önüne geçmiş olur. Bebek ise bu ortamda kendini daha güvende hisseder.

 

 

BEBEĞİNİZİN ODASINI 1 YAŞINDAN SONRA AYIRMAK DOĞRU MU?

Bu konuda uzman görüşleri hep aynı noktada birleşmektedir. Uzmanlara göre 6 aydan sonra 1 hatta en fazla 1 buçuk yaşına kadar bebeğiniz ile odalarınızı ayırmış olmanız gerekmektedir. Çünkü bu adaptasyon süreci bebeğiniz için çok daha kolay geçecektir. Aksi durumda bebeğiniz büyüdükçe ayrılmak için göstereceği dirençte büyüyecektir. Eğer 2-3 yaşına kadar bebeğinizle odalarınızı ayırmazsanız, bu yaşlardan sonra ayırmak istediğinizde uyumama, ağlama krizleri, yataktan kalkıp yanınıza gelmek gibi birçok durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir