Barbunyanın faydaları nelerdir? Barbunya hangi hastalıkları önlüyor? Barbunya zararlı mı?

Tam bir protein ve lif zengini olan barbunya bağışıklıktan tutunda sindirim sistemindeki birçok illetin yaşanmasını handikaplar. Kırımızı et tüketemeyenler içinde ülkü bir besindir. B vitamin kompleksi de içeren barbunya hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik. Lakin çok tüketildiğinde de migren üzere illetleri artırır. Pekala Barbunyanın yararları nelerdir? Barbunya hangi marazları önlüyor?

Görünüş olarak fasulyeye benzeyen lakin tat olarak külliyen farklı olan barbunya İtalya, İspanya, Türkiye ve Yunanistan’da çokça tüketilir. Birinci kere Antik Yunan’da yetiştirilen ve geliştirilen barbunya Roma fasulyesi olarak da isimlendirilir. Lif bakımından varlıklı olan bu besin diyet eksperlerinin hastalarına hazırladıkları listelerde bölge alır. Yağ nispeti az, protein bakımından ise zengindir. Bir tabak barbunya vücudun muhtaçlığı olan proteinin yüzde 50’sini karşılar. Bu bakımdan et tüketmeyi sevmeyen insanlar için de hayli ülkü bir besindir. Baklagiller ailesinden olan barbunya mahsusen kış aylarında sıkla tüketilir. Yapılan araştırmalarda emzirme ve hamilelik devirlerindeki hatunların sıklıkla tüketmesi gereken besinler arasında nokta alır. Meksika üzere yerküre mutfağını oluşturan devletlerde sıklıkla tüketilen barbunya düz mor renkte bulunur. Cranberry olarak geçen bu fasulye ile devletimizde yetiştirilen barbunya ayı tada ve besin kıymetlerine sahiptir. Manzara olarak fasulyeye çok benziyor. Lakin besin bedelleri fasulyeden daha yüksektir. 

BARBUNYANIN YARARLARI NELERDİR?

Yapılan araştırmalarda barbunyanın kanser hücrelerinin oluşumunun engellediği ortaya çıkarılmıştır. Mahsusen kolon kanserinde tesirli olan barbunyayı eksperler ailesinde kanser hikayesi olan bireylerin tüketmesi gerektiğini vurguluyor. 

Istenilmeyen kolesterolü düşürerek kalp sıhhatini korur. İçerdiği doymamış yağ asitleri sayesinde münhasıran damarlardaki iltihaplanmayı sıfıra indirir. Böylelikle inme ve kalp bunalımı üzere önemli sorunların yaşanma nispetini azaltır. 

–  Dimağ sıhhati için vücudun günlük en az yüzde 70 B1 vitaminine muhtaçlığı var. Bu vitamin beyefendisinin konsantre gücünü artırarak hafızayı güçlendirir. Bu bakımdan hamilelik ve ergenlik devirlerinde tüketilmesi tavsiye edilen besinlerin birinci sırasında konum alır.

Barbunya hem protein hem de demir bakımından güçlü olduğundan et yemeyenler için ülkü bir besin kaynağıdır. Veladeti yaklaşan yahut adet devrindeki hatunların da tüketmesi tavsiye edilir. 

Manganez güçlü bir antioksidandır. Bu unsur birebir hengamda vücuda güç verir. Bu iki özelliğe sahip olan barbunya vücudun gün uzunluğu enerjik ve dinç olmasını destekler. Hücrelerin kuvvet üretmesini de sağlayarak yaşlanma üzere durumları azaltır.

Yerinde ölçüde tüketildiğinde sindirim sistemindeki lif nispetini artırarak zayıflamaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra mide ve bağırsakların toksin tutmasını önleyerek idrar yolu ile atar. 

Vitamin deposu olan barbunya kemik gelişime ek sağlar. Bilhassa ileri yaşlarda ortaya çıkan kemik illetlerinin riskini azaltır. Genetik ya da sonradan görülen romatizmaya da uygun gelir. 

Güçlü antioksidan özelliği yalnızca güç sağlamaz birebir devirde böbreklerde oluşan kum ve taş oluşumunu önler. Oluşmuş olan kum taşın ise kısa vadede ağrısız bir biçimde vücuttan atmaya yardımcı olur. 

Yüksek ölçüde demir içeren barbunya, hamilelik devrinde de tüketilmesi tavsiye edilir. Bilhassa ana karnındaki bebeğin gelişimini destekler. Ayrıyeten folat içeren barbunya hamilelik periyodundaki hatunlara ek azık sağlar. Tevellüt kusurlarını azaltır. DNA’nın kusursuz gelişimine yardımcı olur.

Tırnakların kırılmasını önler. Cilt sıhhatini güçlendirir. Hücreleri yenileyerek pürüzsüz bir cildin oluşmasını destekler.

ZEYTİNYAĞLI BARBUNYA NASIL YAPILIR? işte en yalın tanımı ile…

Yüksek lif sayesinde erken doygunluk hissi verir. Başkaca kalorisi düşük olduğundan zayıflamak isteyenlerin diyet listelerinin birinci sıralarında nokta alır. 

Yaşlanmayı geciktirmenin yanı sıra cilt içinde ülkü bir besindir. Hem tüketilerek hem de maskeleri yapılarak kullanılan barbunya dermis tabakasının pürüzsüzleşmesini sağlar.

BARBUNYANIN ZARARI VAR MIDIR?

Uygunca pişirilmediğinde içeriğindeki organik asitler toksinlenir. Zehirlenmeye taban hazırlar. Bunun yanı sıra vücuttaki iltihap ve ödemi artırarak gut ve migren hastalıklarına neden olur. Haddinden fazla tüketildiğinde sindirimi hızlandırarak hazımsızlık, şişkinlik ve gaz sıkışması yaşanabilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir