Anneler Normal doğumu tercih ediyorlar…

Riskli gebeliğe rağmen Normal doğum’u seçti…

Geçtiğimiz günlerde Central Hospital ‘ da normal doğum yöntemi ile ilk bebekleri dünyaya gelen Karakaya Ailesi , riskli bir gebelik süreci geçirmelerine rağmen doktorlarının ve ebelerin desteği ile bebeklerini kucaklarına almanın sevincini yaşadılar.

RİSKLİ GEBELİĞİ OLAN SEVDA HANIM, NORMAL DOĞUMU TERCİH ETTİ…

Sevda Hanım, ileri yaş ve gebeliğe bağlı diyabeti olmasına rağmen ilk bebeğini 20 Mart günü normal doğumla dünyaya getirdi.

Sevda Karakaya : İlk bebeğime gebe olduğumu öğrendiğimde 43 yaşımdaydım. Gebeliğimin 27.haftasında gebeliğe bağlı şeker hastalığı (gestasyonel diyabet) ortaya çıktı.

İleri yaşım ve ek olarak gebeliğe bağlı diyabetim olduğunu öğrendikten sonra normal doğumun benim için “riskli” bir yöntem ve bebeğimiz de kıymetli bir bebekti.

Beni takip eden doktoruma sürekli olarak “normal doğum” istediğimi söylüyordum. Bir yandan insülin tedavisine başlamıştık, bir yandan da gebelik egzersizlerini yaparak normal doğum için bedenimi hazırlamaya devam ediyordum.

Riskli gebelik durumu beni normal doğum düşüncesinden hiç vazgeçirmedi.

Doğumdan 1 hafta önce doktorum bana, herşeyin yolunda gittiğini, normal doğum için şartların uygun olduğunu söyledi. Bebeğimin kilosu artmazsa eğer (4 kilonun üstüne çıkmazsa), normal doğum yapabilecektim. Gece 3 civarında sancılanıp Central Hospital’e geldiğimde doğumun başladığı tespit edildi. Allah’tan bebeğim de aşırı büyümemişti ve normal doğum yapabilecektim.

Sancılarım artmaya başlayınca bir annelik iç güdüsü ile acaba sezaryen mi olsa diye düşündüm ancak o anda yanımda olan Emre Ebe Hanım bana büyük bir cesaret vererek normal doğum kararımı sürdürmemi sağladı. 3 saat içerisinde bebeğim kollarımdaydı ve sağlıklıydı. Doğumdan hemen sonra da sünnetini yaptırdık ve aynı gün içinde evimize gidiyoruz.

Central Hospital ‘ da her ay düzenlenen Gebe Eğitim Programı’nın çok faydasını gördüm. Özellikle Kegel egzersizlerini evde birebir uygulamam, normal doğumumu kesinlikle kolaylaştırdı. Doğumumu yaptıracak doktorumla eğitim verdiği sırada tanıştım. Bütün anne adayları doktorunun bilgisi ve tecrübesine güvenmek ister, gebeliğimin her aşamasında doktorum beni normal doğuma konusunda destekledi . Aynı zamanda diyet uzmanından da diyabetik bir gebenin nasıl beslenmesi gerektiği konusunda faydalı bilgiler edindim. Yenidoğan ev ziyareti programı hediyesi de ayrıca çok iyi düşünülmüş bir uygulama. Benim gibi ilk kez anne olanlar için oldukça faydalı. Eğitimden sonra da e-posta ile program koordinatörü Medine Hanım’la görüşmeye devam ettik, kafamdaki soru işaretlerini gidermek konusunda bana çok yardımcı oldu.

Riskli gebeliğe rağmen normal doğum gerçekleştiren bir anne olarak tüm anne adaylarına şunu iletmek isterim : Kesinlikle normal doğum yapmaktan korkmayın, endişeler yaşamanız çok normal ama sağlık ekibinize güvenin.


Central Hospital :

Sevda Karakaya
Normal doğumu destekleyen projeleri ile adından söz ettiren Central Hospital her ay düzenlediği Gebe Eğitim Programları ile anne adaylarını gebelik, doğum, doğum sonrası anne ve yenidoğan bakımı hakkında bilgilendirmektedir. Central Hospital Yenidoğan Ev Ziyaretleri ve Gebe Eğitim Program Koordinatörü Medine Budak, bu eğitimlerde ve diğer projelerde son yıllarda toplumda sıkça artan sezeryan doğumların aksine normal doğum yönteminin en sağlıklı doğum yöntemi olduğunu ve anne adaylarının da normal doğuma yönelik endişelerini gidermeyi Central Hospital ekibi olarak bir sorumluluk olarak gördüklerini bildirdi. CentralHospital ‘ ın organize ettiği Gebelik Eğitim Programları her ayın son Cuma günü düzenlenmektedir.

Kadın doğum uzmanı, Çocuk Sağl. ve Hast. Uzmanı , Fizyoterapist, Beslenme ve Diyet Uzmanı, Yenidoğan hemşiresinin eğitimci olarak katıldığı bu programlarda hamilelikte ve lohusalıkta beslenme, Yenidoğan anne ilişkisi , anne sütünün önemi ve emzirme yöntemleri , bebek bakımı ve banyosu , normal doğum ve doğum sancısı ile başa çıkma teknikleri , bebeklerde ilk yardım konuları detaylı olarak anne adaylarına anlatılmaktadır.

Yayım tarihi

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir