Ağız yarası neden olur vitamin ve mineral eksikliği sebebi!

Ağız kenarında, dudakta çıkan aft ya da ağız yaraları günlük hayatı olumsuz tarafta etkileyen bir sorun. Ağız yaraları bazen birkaç gün içerisinde resen güzelleşen küçük çizikler biçiminde olabilirken kimi durumlarda iltihaplanarak aft ismi verilen ağrılı yaralara dönüşebilir. Ekseriyetle vitamin ve minerak eksikliği, gerilim üzere nedenlerle çıkan ağız yaralarının doğal tedavi prosedürleri bulunuyor. Bunların başında da adaçayı geliyor. Ağız yaraları hakkında merak edilenleri paylaştık…

Ağız yarası nedir?

Ağız yarası; ağız ve yanakların iç kısmı, diş etleri, lisan ve lisan altı ile damak nahiyelerinde ortaya çıkan mukozal hasarlara verilen isimdir. Bu yaraların iltihaplı bir görünüm aldığı ve şişliğe neden olduğu durumlardaki hali aft olarak isimlendirilir. Ağız içinde oluşan yaralar uçuk üzere virüslere bağlı olarak ortaya çıkan yaralar olabileceği üzere bakteriyel enfeksiyonlar ve sert besinlerin tüketilmesine bağlı olarak ağız içinin hasar görmesi nedenleriyle ortaya çıkabilir. Çok yaygın görülen bir sıhhat meselesi olup umumiyetle birkaç gün içerisinde zaten güzelleşen kolay tablolardır. 

Ağız yarasının altında yatan sorun tespit edilmeli

Şayet ağız yaraları mütemadi olarak tekrarlıyorsa yahut birkaç gün içerisinde iyileşmeyip büyümeye ve kötüleşmeye devam ediyorsa, altında yatan farklı bir hastalık olması ihtimali epeyce yüksektir. Bu nedenle yaraya yönelik tedavi uygulanırken birebir devranda farklı bir hastalık olup olmadığı da araştırılmalıdır.

Ağız yarası belirtileri

Ağız yaraları, 1-2 gün içerisinde ortaya çıkan, süratli bir halde gelişen ve ekseriyetle birkaç gün içerisinde güzelleşen yaralar biçiminde görülür. Bu süreçte görülen belirtiler şu biçimde sıralanabilir:

– Ağız içinde kızarık görünümdeki yaralar
– Yara kesiminde iltihaplanma
– Yara ortamında şişkinlik, ağrı ve hassasiyet
– Yara ortamındaki ağrı ve batma hissi nedeniyle konuşma ve çiğnemede güçlük

Ağız yarası neden olur?

Ağız yaraları bazen gerilim ve ruhsal kaynaklı etkenlere bağlı olarak zaten ortaya çıkabilir. Bu yaraların oluşumunda rol oynayan yanlış davranışlar ve kimi sıhhat dertleri şöyle:

Genetik ve sistemik marazlar
Vitamin ve mineral eksiklikleri
İlaç tasarrufu
Hormonal değişiklikler
Besin ve ilaç allerjileri
Ağız bakımı ve temizliğinin gayrikâfi olması
Alkollü ve asitli içeceklerin tüketimi
Sigara tasarrufu
Diş ve diş etlerinin yapısındaki bozukluklar
Bağışıklık sisteminin zayıf olması
Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar

Ağız yarasına ne âlâ gelir?

Ada çayı: Enfeksiyonların uygunlaştırılması üzerinde olumlu tesirleri olan ada çayı, ağız yaralarının doğal tedavisi için de tercih edilen usullerdendir. Doğal ada çayının kaynatılması ile hazırlanan bitki çayı ağzı yakmaması için ılık olacak halde bir ölçü soğutulur. İçerisine şeker yahut tatlandırıcı eklenmeden içilir. İçim esnasında ağızda bir müddet bekletilmesi tesirini artıracaktır.

Karbonat: Antibakteriyel özelliği ve yaralar üzerindeki güzelleştirici tesiri nedeniyle karbonat, ağız yaralarının güzelleştirilmesi için sıklıkla tercih edilen konutta bakım tekniklerinden bir adedidir. 1 çay kaşığı kadar karbonatı az ölçüde su ile karıştırarak hazırladığınız bu su ile gargara yapabilirsiniz. Yaranın dudağa yakın ortamlarda mahal alması durumunda ile suyu bir bez yardımıyla yaralı kesimin üzerine sürebilirsiniz.

Tuzlu su: Yaklaşık bir çay bardağı suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz karıştırılarak bu su ile gargara yapmak, hem ağız içinin dezenfekte edilmesine, hem de yaraların daha süratli bir formda güzelleşmesine ek sağlar. Bu süreç esnasında tuz nedeniyle bir ölçü sızlama olması olağandır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir