0 – 12 Ay Arası Oynanan Oyunlar

Oyun her yaştan çocuğun ihtiyacı olan, hayatı deneyerek öğrenmesini sağlayan en güzel araçtır. Doğru zamanda ve doğru şekilde seçildiği sürece çocuk için her açıdan faydalıdır. Çocukların doğumunda sonra ilk bir yılında onlara nasıl olsa bir şey anlamaz mantığı ile yaklaşmak çok yanlıştır. Her ne kadar belirgin amaçlar taşımasa da, ilk bir yıl algı ve harekete yönelik, nesneler ve hareketler üzerinde hâkimiyet kaynaklı zevk içeren oyunlar her çocuk için gereklidir.

 

Oyun Oynamak Bebeklere Ne Kazandırır ?

İlk aylarda oyunla tanışan bebeklerin doğuştan geliştirmiş oldukları refleks tepkileri daha hızlı gelişir. Çevresindeki insan ve objelere olan ilgisi artar. El ve kol hareketleri geliştikçe yakalama dürtüsü gelişir ve böylelikle yakalayabildiklerini incelemeye başlarlar. Hareketli oyunlarla birlikte kemik ve kas gelişimleri sağlanır. En önemlisi içlerinde biriken enerji oyun ile atılmış olur. Oyun sayesinde sosyal ilişkiler kurabilirler. Kendilerini tanıyabilirler ve kendi güç sınırlarını belirlerler. Oyunlar sonucunda duyuları gelişir ve becerileri artar.

Ancak tüm bunların sağlıklı bir şekilde olabilmesi için çocuklara doğru zamanda doğru oyunlar oynatmak gerekir. Hangi aylarda, hangi oyunlardan en yüksek fayda sağlandığı konusunda bir fikriniz yoksa gelin birlikte bakalım.

0 – 4 Ay Arası Oyunlar

İlk dört ay aslında bebeklerin en az oyun oynadığı dönemdir. Hareket kabiliyeti son derece kısıtlı olan ve henüz idrak zorluğu yaşayan bebeklerin dikkatlerini çeken en güzel oyun ve oyuncaklar beşiklerine asılan müzikli ve hareketli oyuncaklardır. İlk aylarda bebekler bu renkli ve müzikli oyuncakların bazen hareketsiz, bazen ise hareketli olduklarını fark edebilirler. Onların renkli halleriyle dönmeleri ve çaldıkları müzik bebeğin dikkatini çekecektir ve beşikte yatan bebek oyuncağı tutmak için hareketlenecektir. Bu dönemde bebeklerde ‘ keşfetmek ‘ ön plandadır. Ve bebeklerin vücudu kendileri için oyuncak niteliğindedir. Sürekli parmaklarını ve ayaklarını inceleyerek onlarla çeşitli oyunlar oynamaktadırlar.

4 – 8 Ay Arası Oyunlar

Bu dönemde bebeklerde neden – sonuç ilişkisini ayırt etme becerisi kendini göstermektedir. Gördüğü şeylere ve duyduğu seslere karşı hareketlenerek tepkiler verirler ve bu tepkilerin sonuçlarını görmek isterler. Mesela beşiğinin kenarında asılı olan küçük oyuncağına tesadüfen dokunduğunda onun ses verdiğini ve hareket ettiğini fark eder. Ve bundan sonra o sesi duyabilmek ve o hareketi görebilmek için o oyuncağa sürekli olarak dokunur.

8 – 12 Ay Arası Oyunlar

Artık bedensel gelişimleri yavaş yavaş yerin gelen bebeklerde bu aylar arasında bir hareketlenme söz konusu olacaktır. Keşfetmeye başlamış oldukları neden – sonuç ilişkisini artık daha iyi anlamaya başlarlar. Ve artık hedeflediği sonuçla arasına bir engel girerse bu engeli ortadan kaldırabilecek yeti ve becerilere sahiptir. Bebeğiniz bu süreçte sürünmeye, ayakta durmaya ve hatta yürümeye başlayabilir. Bu hareketlilik onun oyun çeşitliliğini artıracaktır. Mesela bir oyuncağını örtünün altına sakladığınızda o örtüyü kaldırarak oyuncağı oradan alabilecek beceridedir.

 

 Dönemlerine Göre Oyuncaklar

Oyuncaklar çocukların hayal gücünü yaratıcılığını artırır. Aynı zamanda çocukların hareketlerine düzen getirir. Bedensel, zihinsel ve psikososyal anlamda gelişmelerini sağlar. Ve onarın yeteneklerini ortaya çıkararak bu yeteneklerin gelişmesini sağlar.

Bebekler ilk aylarında renklere ve seslere karşı hassastır. Bu nedenle ilk aylarda onlara almanız gereken oyuncaklar görme ve işitme duyularına yönelik olan oyuncaklar olmalıdır. Renkli çıngıraklar, beşiklere takılan dönenceler tam onlara göredir.

Çocuklar oturmaya başladığında çevreleri genişler. Bu dönemde avuçları ile kavrayabileceği, büyük parçalı oyuncaklar onlar için ideal olacaktır. Küpler, büyük çıngıraklı oyuncaklar, sesli toplar, büyük parça legolar tercih edebilirsiniz.

Yürüyeme başladığında ise ev eşyaları ilgilerini çekecektir. Onlardan uzak tutarak ilgisini çeken oyuncaklar tercih etmelisiniz. Mesela birleştirerek kuleler yapabileceği küpler onun ilgisini çekecektir. Aslında bu süreçte bir şeyler yapmaktan çok bir şeyleri taşımak çocuklara keyif verir. Küp yapmaktansa yaptığı küpü oda oda dolaştırmak onu mutlu edecektir.

 

 

 

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir