class="single single-post postid-2287 single-format-standard" >


Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamile kalmak isteyen anneler için gebelik testi yapmak heyecan verici bir durumdur.Gebelik testi  yapılırken bazı kurallara dikkat edilmesi gerekir.Gebelik testi kan tahliliyle yapılabilir. Kan tahlilinde  beklemenize gerek yoktur. Çünkü kanda hamilelik testi gebelik şüphesi yaşadığınız ilişkinin üzerinden 3 gün geçtikten sonra bile yüzde 100 kesin sonuç verir.

İdrar testinde ise  aynı durum söz konusu değildir. Çünkü hamilelik testlerinin algıladığı Beta HCG hormonu önce kanda yükselmekte daha sonra kan böbrekler tarafından süzülmekte ve idrara karışmaktadır. Yani bu hormonun testte tespit edilebilecek düzeye erişebilmesi için gebeliğin ilerlemesi ve belirli bir süre geçmesi gerekir.

Günümüzde geliştirilen özel erken hamilelik testi ile beraber gebelik şüphesi yaşanan ilişkinin üzerinden sadece 7 gün geçtikten sonra bile idrardan gebeliği belirleyen testler bulunmaktadır. Erken gebelik testleri fiyatı diğer testlere göre daha yüksek olmakla beraber güvenirliği de sorgulanmaktadır. İdrarda gebelik testi için en uygun dönem adet gecikmesinin üzerinden 4 – 5 gün geçtikten sonra yaşanan dönemdir. Bu süre beklendikten sonra eczaneden 2,00 liraya alabileceğiniz basit bir gebelik testi ile bile yüzde 100 kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

Hamilelik  testi çizgileri size testin sonucunu belirtir. Hamilelik testi çift çizgi hamilelik testi pozitif çıktı anlamına gelmekte yani hamile olduğunuzu göstermekte iken hamilelik testi tek çizgi ise hamilelik testi negatif anlamına gelmekte olup hamile olmadığınızı göstermektedir.

, ,
Back to Top ↑

Anne Bebek Bebek Gelişimi Bebek Bakma Kadın