class="single single-post postid-2143 single-format-standard" >


Gebeliğin Ay Ay Gelişimi

İlk Ay

Gebeliğin ilk ayında embrion ilk oluştuğu zaman disk şeklindedir. Hücreler üç yaprak halindedir. Bu yapraklar bebeğin organını meydana getirirler. Dış yaprak deri tırnak tüy ve deri sistemini orta yapraklar mezoderm kaslar, iskelet ve kan damarını, iç yapraklar (endoderm) ciğerleri sindirim sistemini ve buna bağlı bezleri yaparlar. Bu hücre faaliyetleri dış yaprakla iç yaprak arasında bir merkezden yönetilir. Bunu ilk keşfeden Alman Hans Speerman’dır ve bu keşif ona nobel ödülünü kazandırmıştır.

Embriolarda hücrelerin rollerini yüklenmelerini 15 gün içinde tamamlanır. Embrion 18 gününe doğru disk şeklinden yumurta şekline dönüşür bu başlangıcından sonra sinir sistemi, omurlar, kaburgalar, kaslar ve sindirim sisteminin ilk parçaları bağırsaklar şekillenmeye başlar. 21. gününe doğru büyüklüğü 2mm³ geçer. Ucunda bir şişkinlik belirir bu baştır. Başın içinde gelişmeye başlamıştır. Dördüncü haftada kalp oluşur, boy 1 cm kadardır. Kalp iki kan damarının birleşmesinden meydana gelir ve embrion kendi kanını yapmaya başlamış ve kalp taslağıda atmaya başlamıştır. Önde başın şişkinliğini ve karında çıkıntı halinde kalp şişkinliği ile yüzü olmayan kolsuz ve bacaksız bir oluşum görünümdedir.

İkinci Ay

İkinci ayın başında olaylar hızlı ilerler. Gelişim ve oluşum süratledir. Tomurcuk şeklinde iki yandan kollar ve bacaklar meydana gelmeye başlar.Sonra yüz şekillenir, gözler iki küçük çukurcuk şeklinde, kulak virgül görünümde, iki delik şeklinde belirmeye başlar. Ağız ve burun için büyük bir yarık oluşur. Büyüme dahada hız kazanır. İkinci ayın ikinci haftasında baş, iki misli olur. Gövdeden yavaşça ayrılır boyun, burun, kulak ve çene şekillenmeye başlar. Omurlar teşekkür eder. Yedinci haftanın sonuna doğru iskelet kurulmaya başlar. Bu olay doğuma kadar devam eder. 15 gün içinde kemik aksanları meydana çıkar. İki ayın sonunda boy 4 cm ‘e kadar yaklaşır. Eller karın üzerinde, bacaklar bükükdür. Yüz şekillenir. Burun yassı, göz kapakları gelişmiştir ve ağız çok geniştir ve artık embrion kuyruğunu kaybetmiştir, ağırlığı ise 11 gr. kadardır. Büyük organların taslağı şekillenmiştir.

Üçüncü Ay

Üçüncü ayda embrion cenin adını alır. Kız mı erkek mi? olacağı belirlenir. Cinsel organlar oluşur, ses telleri gelişir, gözler birbirine yaklaşır, göz kapakları meydana çıkar ve gözü korumak için tamamen kapalıdır. Burun delikleri çok aralıklıdır. Kulaklar iki küçük yarığa benzer. Dirsek ve kollar gelişir. Parmaklar görünmeye başlar. Karaciğer tamamen oluşmuştur. İlkel bir böbrek taslağı belirir. Bağırsak kıvrımları meydana çıkar ve uzar. İlk tüyler gözlerin üst kısmında belirmeye başlar cenin kol ve ayağını hafifçe oynatır, anne bunu hissetmez. Ağzını açıp kapatır. Başını çevirir. Üçüncü ayın sonuna kadar 10,5cm ağırlık 45 grama ulaşır.

Dördüncü Ay

Dördüncü ayda deri kırmızı renktedir ve şeffaftır. Kan damarları oluşmaya başlamış olup çıplak gözle görülebilir haldedir. Cilt üzerinde ince tüyler vardır. Yağ ve ter bezleri vazifeye başlamıştır. Kalp çok hızlı çarpar. Karaciğer çalışmaya başlamıştır. Safra kesesi ve mide bezleri harekete geçmiştir. Safra akıntısı çocuğun ilk kakasını oluşturur. Böbrek ilk idrarını yapmaya başlar. Başta ilk saçlar çıkar. Boy 18cm ve ağırlık 225grama çıkar.

Beşinci Ay

Dört buçuk aylığa doğru küçük varlık kendini ufak darbelerle belli etmeye başlar. Çocuğun kalp sesleri anne karnından duyulur. Röntgen ışınları ile bütün iskelet net olarak görünür. Deri buruşuktur. Kırmızı rengini kaybeder. Beşinci ayın sonuna doğru bebeğin hareketleri çok artar. Yüksek sesleri duyabilir. İçinde bulunduğu sıvıdan, bir-iki yudum içer. İlk yutkunma hareketleri başlar. Akciğerler gelişir. Ama çocuk dünyaya gelirse ortama intibak edemez ölür. Boyu 30cm ağırlığı 500 grama yaklaşır.

Altıncı Ay

Bu aylarda bütün vücut adeleleri gelişir ve kuvvetlenir. Beyin ve beyincik süratle büyür. Kaş ve burun ortaya çıkar. Bebek uyur ve uyanır.Boy 35cm ağırlığı 1000 grama yaklaşır.

Yedinci Ay

Altıncı ayda iyi bir gelişme gösteren adelelerden sonra yedinci ayda ise sinirler ve merkezi sinir sistemi gelişir. Cenin kendi çevresinde döner ve gözler meydana çıkar. Görünüm bir ihtiyarı andırır. Boy 40cm ağırlığı ise 1700 gramı bulur. Erken doğum olursa yaşama şansı yüksektir.

Sekizinci Ay

Miğde bağırsakları ve böbrekler çalışmaya başlamıştır. Deri yağ dokusundan zenginleşir. Kırışıklıklar kaybolur. Rengi açık pembedir. Deriyi kaplayan kıllar ve göz bebeğini örten perde kaybolur. Boy 45cm kilosu 2400 grama ulaşır. Erken doğumda yaşama şansı %95′dir.

Dokuzuncu Ay

Bu güzel ayın sonuna doğru cenin doğuma ve dış dünyayla temasa hazırdır. Boy 50cm kilo 3300 grama ulaşmıştır.

Bebeğin anne vücudundaki gelişim ölçüleri aşağıdadır.

Ceninin Rahim içi Beslenmesi

Anne rahminde çocuğun beslenmesi, son (plasenta) ve göbek kordonu vasıtasıyla olur. Bunlar çocuğa ait değildir. Geçici organlardır. “Son” gerekli oksijen ve gıdaları anne karnından alır. ve göbek kordonu vasıtasıyla bebeğe ulaşır “Son” yumurtanın çıkardığı ilk liflerin gelişmesi ve anne rahminin beraber oluşturduğu bir organdır. Anne kanı ve embrionun kanı Son da buluşur. Bu buluşmada kan birbirine karışmaz, oksijen ve gıda alışverişi bir ozmotik olay neticesi kan damarlarının geçirgenliği ile olur.

Çocuğun Ana Vücudundaki Gelişimi

Süre Hesap Formülü Boy Ağırlık
1. Ayın sonu (4. Hafta) 1 x 1 1 cm
2. Ayın sonu (8. Hafta) 2 x 2 4 cm
3. Ayın sonu (12. Hafta) 3 x 3 9 cm
4. Ayın sonu (16. Hafta) 4 x 4 16 cm
5. Ayın sonu (20. Hafta) 5 x 5 25 cm 300 gr.
6. Ayın sonu (24. Hafta) 6 x 5 30 cm 600 gr.
7. Ayın sonu (28. Hafta) 7 x 5 35 cm 1000 gr.
8. Ayın sonu (32. Hafta) 8 x 5 40 cm 1800 gr.
9. Ayın sonu (36. Hafta) 9 x 5 45 cm 2500 gr.
10. Ayın sonu (40. Hafta içinde) 10 x 5 50 cm 3200 gr.
 

, ,
Back to Top ↑

Anne Bebek Bebek Gelişimi Bebek Bakma Kadın