class="single single-post postid-1987 single-format-standard" >


Anlatımlı Bebek Yelekleri

Kurdeleli Pembe Yelek Modeli

Kurdeleli Pembe Yelek Yapılışı

3.5 no şiş.

100 gr yün

Yelek bütün olarak örülüyor.

52 ilmek at ve 52 sıra haraşo ör(gidiş dönüş sıraları ters)ve bütün ilmekleri kes.
Eninden 52 ilmek çıkar ve 15 sıra haraşo ör(gidiş dönüş ters örülecek)
18 ilmek haraşo ör ortadaki 16 ilmeği kes(burası yakası)diğer 18 ilmeği beklet.

18 ilmeği şu şekilde ör;
(Yaka kısmı)hepsi haroşe(kol kısmı)21 sıra ör.arka sıralar ters örülecek.
21 sıra sonra 7 haraşo ördükten sonra 1 ilmek arttır(sadece örgünün yüzünden arttırma yapılacak).bu arttırmalar 23 defa olacak.ilmek sayıları 41 olunca,6 sıra haraşo ör ve ilmeklerin hepsini birden kes.diğer 18 ilmeği de simetri şekilde ör.kol açıklığı bırakarak yan kenarları dik.ve çevresini tığla oya yapın. Yelek örneği bitirildikten sonra buradakinde kurdale ile süslenmiş ama siz değişik alternatifler üreterek ister nakışlayabilir isterseniz minik motifler ile dekore edebilirsiniz.

 

Fiyonklu Bebek Yeleği

Fiyonklu bebek yeleği yapımı

Malzemeler : 2 adet bebe yünü, 3 numaralı şiş ve uygun renkte kurdeleler kullanacağız.

Yapılışı :

Ön örmek için 35 ilmekle başlanıyor. Yedi sıra haraşo örüp, lastiğini tamamlıyoruz. Daha sonra 7 ilmek haraşo, 7 ilmek düz örgü örüyoruz.

7 ilmek haraşoyu ördükten sonra ipimizi öne alıp, 7 düz ilmeğimizi örmeden şişe geçiriyoruz. Bunu yapmaktaki amacımız, düzlerin önünde kalan ipliklerle modelimizi oluşturmak.

Sonraki aşamada düz örgülerimizin üzerine haraşo, haraşo örgülerimizin üzerine düz gelecek şekilde örmeye devam ediyoruz. Kol kısımlarına geldiğimizde, yeleğimizin kol oyuntuları için 3-2-1 kesip, kolları oluşturuyoruz. Kolların kesintisi bittikten sonra, omuzlarının tamamını haraşo örgü ile tamamlayıp önleri kesiyoruz.

Her iki tarafını da 35 ilmekle başladığımız yeleğimizin önlerinden birine düğme iliği açmak için, 7 sırada bir kesip ilikleri oluşturuyoruz.

Önleri bitirdikten sonra, arkayı da aynı şekilde ama bu defa 56 ilmek ile başlayıp örgümüzü bitiriyoruz. Arkadan da aynı sıraya geldiğimizde kol oyuntularını 3-2-1 kesiyoruz.

Son olarak, modellerimizin üzerinde, iplik iplik oluşan kısımları sıkıştırıp kurdelelerini geçiriyoruz. Düzgün durması için kurdeleleri arka kısımlarından dikebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak her bir kurdelenin üzerine birer tane inci dikebilirsiniz.

Bu şekilde tamamladığınız yeleğinizi bebeğinize giydirmeye başlayabilirsiniz…

Özel Kadınlar sitesi olarak siz bebek sahibi hanımlar için birbirinden güzel ve şirin bebek yeleği modellerinin yapılışlarını derledik, beğenilerinize sunuyoruz. Umarız faydalı olur.

, ,
Back to Top ↑

Anne Bebek Bebek Gelişimi Bebek Bakma Kadın